Przepełnione paczkomaty, kurierzy pracują w soboty. Czy grozi nam paraliż zakupowy?

Dziesięciotysięczny paczkomat firmy InPost w Polsce stanął właśnie we Wrocławiu – poinformowała firma w komunikacie prasowym. Mimo tego nie jest wykluczone, że w niektórych miastach w paczkomatach może brakować miejsc. Powód: przedświąteczny szczyt zakupów w sieci. Z kolei Poczta Polska poinformowała, że ich kurierzy z tego samego powodu rozpoczęli doręczanie przesyłek także w soboty. Spółka zatrudnia też sezonowych pracowników.

Przepełnione paczkomaty, kurierzy pracują w soboty. Czy grozi nam paraliż zakupowy?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 grudnia 2020

Ile paczkomatów znajduje się w Polsce?

Według najnowszego komunikatu prasowego firmy InPost, obecnie w Polsce znajduje się równe 10 tys. paczkomatów. Urządzenie z tym numerem zostało uruchomione w mikołajki we Wrocławiu przy ul. Łódzkiej. To już 239 tego typu urządzenie w stolicy Dolnego Śląska. W ostatnim czasie firma mocno inwestuje w rozwój swojej sieci. Tylko w tym roku w Polsce przybyło ponad 4 tys. paczkomatów. Rozbudowano także 3 tys. istniejących urządzeń. Zwiększono także te elementy logistyki, których klient nie widzi – powierzchnia sortowni i centrów logistycznych zwiększyła się o 61%.

Będą nowe przystanki kolejowe? Ruszyły konsultacje społeczneBędą nowe przystanki kolejowe? Ruszyły konsultacje społeczneMichał Górecki

Czy w paczkomatach może zabraknąć miejsca?

Nie jest to wykluczone. Jak informuje prezes i założyciel InPostu Rafał Brzoska, w niektórych miejscach paczkomaty mogą być przepełnione.  „W tym roku mamy o ponad 4 tysiące więcej maszyn niż w roku ubiegłym, ale… to i tak za mało. Popyt w okresie przedświątecznym na dostawy do Paczkomatów jest olbrzymi i może skutkować brakiem przepustowości w niektórych lokalizacjach. Dlatego prosimy naszych klientów, aby jak najszybciej odbierali przesyłki i robili zakupy z wyprzedzeniem – ale także przeprosić, bo zdajemy sobie sprawę ze skali wolumenów w tym okresie” — czytamy w komunikacie prasowym. Firma zapowiada kontynuowanie swoich inwestycji w przyszłym roku.

Popularność paczkomatów w Polsce

Firma InPost przytacza  w swoim materiale wyniki raportu firmy Gemius. Według nich aż 61% kupujących w internecie wybierając typ dostawy towaru, decyduje się na paczkomaty. To wzrost o 9 punktów procentowych w porównaniu do wyniku z poprzedniego raportu z 2019 roku. Wg InPostu oznacza to, że pierwszy raz w historii popularność paczkomatów przewyższyła dostawy kurierem i jest to pierwszy taki wynik na świecie.

Czy kurierzy pracują w soboty?

Mimo popularności paczkomatów, pełne ręce roboty i tak mają kurierzy. Coraz częściej mogą zapukać do naszych drzwi także w soboty. Przykładem może być Poczta Polska, która właśnie poinformowała, że od ubiegłej soboty (5 grudnia) w kilku największych miastach Polski, kurierzy dostarczają przesyłki także w soboty. Dzieje się tak m.in. w  Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach,  Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W Warszawie sobotnie doręczenia realizowane były zresztą już w listopadzie.

Wyższe i nowe podatki 2021Wyższe i nowe podatki 2021 Michał Górecki

Przesyłka na święta na ostatnią chwilę

Poczta Polska apeluje do swoich klientów o nieodkładanie świątecznych zakupów w sieci na później. W tegorocznym sezonie przedświątecznym tylko w Poczcie Polskiej przesyłki doręczane są przez 6,3 tys. kurierów oraz 25 tys. listonoszy. Wiadomo, że spółka ogłosiła sezonową rekrutację pracowników. Dotąd Poczta Polska zatrudniła ponad 1 tys.  sezonowych pracowników do pracy w sortowniach w ważnych węzłach w Polsce. Najwięcej osób znalazło czasową pracę w Warszawie.

Poczta chwali się także dużą popularnością odbioru przesyłek w punktach takich jak Żabka, stacje Orlen czy kioski i saloniki Ruchu. Obecnie państwowa spółka dysponuje 13 tys. takich punktów oraz 200 automatami paczkowymi znajdującymi się w sklepach Biedronka oraz w placówkach Poczty Polskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!