Będą nowe przystanki kolejowe? Ruszyły konsultacje społeczne

Mapa przystanków kolejowych czasem się zmienia. Właśnie pojawiła się możliwość dodania sieci połączeń kolejnych stacji dzięki uruchamianemu właśnie tzw. „programu przystankowemu”. Do 2 stycznia 2021 do ministerstwa infrastruktury można zgłaszać swoje propozycje.

Będą nowe przystanki kolejowe? Ruszyły konsultacje społeczne
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 listopada 2020

Nowe przystanki kolejowe w Polsce

Głównym celem przygotowanego w resorcie infrastruktury Programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2023 jest poprawa dostępu do komunikacji w różnych regionach w Polsce.  Dzięki temu zbudowane zostaną nowe przystanki kolejowe oraz odbudowane te, które przez lata nie istniały. Ważne jest także wydłużenie peronów w miejscach, w których zatrzymanie się dalekobieżnych pociągów jest technicznie utrudnione.  

W programie chodzi m.in. o zwiększenie dostępu do przystanków dla osób, które mają problemy z poruszaniem się, uzupełnienie infrastruktury o kolejne przystanki, a także zwiększenie pojemności parkingów znajdujących się przy stacjach. Zdaniem resortu infrastruktury takie działania są najlepszą drogą do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego, dostosowanie przystanków do komunikacji dalekobieżnej oraz usprawnienie takiego transportu.

W tym celu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły miliard złotych z własnych środków.

Jak zaproponować lokalizację nowego przystanku kolejowego?

Zestawienie lokalizacji inwestycji kolejowych zostało przygotowane na podstawie postulatów składanych przez władze lokalne. Mogły być to m.in. gminy, urzędy marszałkowskie czy prezydenci miast. Swoje propozycje przedstawili takie przewoźnicy, zarządcy infrastruktury, świat biznesu oraz organizacje pozarządowe. Jak podkreśla ministerstwo infrastruktury, lista nie jest zamknięta i każdy może włączyć się w opracowanie planów inwestycyjnych na najbliższe lata. Swoje propozycje można składać do 2 stycznia 2021 roku.

Jak przesłać propozycję budowy nowego przystanku kolejowego?

Wszelkie uwagi i propozycje można przesyłać na adres mailowy resortu infrastruktury pod adres [email protected] lub pocztą na adres: Departament Kolejnictwa MI, ul. T. Chałubińskiego 4/6; 00-928 Warszawa. Istnieje także możliwość osobistego złożenia propozycji w siedzibie ministerstwa w Kancelarii Głównej.

Tym razem nie będzie możliwości ustnego składania uwag do protokołu z powodu obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!