Wzrosną rachunki za energię. URE podjęło decyzję

Opłata mocowa staje się faktem i znajdzie swoje miejsce w rachunkach z energię od początku 2021 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podjął decyzję ws. wysokości nowego obciążenia. Większość rodzin będzie musiała doliczyć miesięcznie nawet 10,46 zł dodatkowego wydatku.

Wzrosną rachunki za energię. URE podjęło decyzję
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 listopada 2020

Co to jest opłata mocowa?

Jak tłumaczy Urząd Regulacji Energetyki, opłata mocowa jest konsekwencją przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy. Tworzy ona mechanizm dodatkowego wynagradzania wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności. Wg URE można ją nazwać „opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego”. Zgodnie z przepisami, jej wysokość jest obliczana przez Urząd Regulacji Energetyki, na podstawie przepisów oraz rozporządzenia resortu klimatu.

- „Wysokość opłaty mocowej odzwierciedla wprost płatności dla dostawców mocy, które wynikają z aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych” — powiedział cytowany na stronie URE prezes tej instytucji Rafał Gawin. Jak dodał, głównym celem jest właśnie wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw oraz minimalizowanie ryzyka przerw nazywanych blackoutem.

Ile zapłacimy za opłatę mocową?

Zgodnie z decyzją URE gospodarstwa miesięczne będą ponosiły miesięczną stawkę, która będzie uzależniona od rocznego zużycia energii. Płatność będzie wnoszona za punkt poboru energii. Jak czytamy na stronie URE:  Poziom opłaty mocowej wyniesie:

·dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;

·dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;

·dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;

·dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

Pozostałe grupy odbiorców energii elektrycznej będą musiały doliczyć opłatę, która uzależniona będzie od energii pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby, tj. w dni robocze od 7:00 do 21:00 wyniesie 0,0762 złote za kilowatogodzinę.

Ile doliczymy do rachunku?

To o ile wzrosną rachunki dla rodzin będzie sprawą mocno indywidualną zależną od zużycia prądu. Najmniej zapłacą osoby samotne lub małe gospodarstwa oszczędnie gospodarujące energią elektryczną (4,48 lub 7,49 zł). Można się spodziewać, że opłata 10,46 zł/miesięcznie będzie ponoszona przez większe rodziny (3 osobowe i większe). Oznacza to, że w skali roku zapłacą dodatkowo za prąd 125,52 zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!