Niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową?
Niedziela 6 grudnia ma być niedzielą handlową, taki zapis pojawił się w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

- Jan Wróblewski
- /
- 26 listopada 2020
Niedziela handlowa 6 grudnia
"Projektowana zmiana ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych" -czytamy w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Treść ustawy możemy znaleźć na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Oprócz tego w grudniu przewidziano jeszcze dwie niedziele handlowe 13 i 20.
Dodatkowa niedziela handlowa
- Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej-możemy przeczytać w uzasadnieniu.
O przywrócenie handlowych niedziel w grudniu postulowała między innymi Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Argumentowano to tym, że w okresie przedświątecznym, mamy do czynienia ze znaczną liczbą klientów dokonujących zakupów w tym samym czasie. W związku z tym wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej jest zasadne i pozwoli zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym dniu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną, wydaje się, że jest to słuszna decyzja. Oprócz tego decyzja rządu może mieć pozytywny wpływ na przedsiębiorców i przyczynić się do poprawy ich obecnej sytuacji finansowej.
Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującą ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w bieżącym roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, czyli 13 i 20 grudnia.
Czy niedziele handlowe zostaną zniesione?
W ostatnim czasie coraz częściej docierają do nas pogłoski o tym, że rząd rozważa całkowite zawieszenie zakazu handlu na czas pandemii. Jak na razie nie ma oficjalnej decyzji w tej sprawie. Pewne jest natomiast to, że do podjęcia takiej decyzji, potrzebna jest nowelizacja ustawy w Sejmie.
Przyczyną rozważań na ten temat, może być fakt, że z miesiąca na miesiąc rośnie liczba Polaków, którzy są za przywróceniem handlu we wszystkie niedziele. Za takim rozwiązaniem najczęściej opowiadają się młodzi ludzie, którzy bardziej niż inne rzeczy, cenią sobie wolność i niezależność. Niedziele bez handlu są przez nich odbierane jako ograniczanie swobody i pozbawianie ich możliwości zarobku. Na zakazie handlu w niedziele cierpią głównie studenci, którzy bardzo często dorabiają sobie, pracując właśnie w weekendy.
Zakaz zniesieniem zakazu handlu w niedziele, opowiadają się również znaczna część osób w wieku 37-55 lat. Ma to związek z tym że znaczna część ludzi w tym wieku nie ma czasu na robienie zakupów w środku tygodnia i jest zmuszona do robienia tzw. awaryjnych zakupów na ostatnią chwilę.
Kogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele?
Zgodnie z Art. 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, z dnia 10 stycznia 2018 r. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje:
na stacjach paliw płynnych;
w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami;
w aptekach i punktach aptecznych;
w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami;
w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1481 oraz z 2018 r. poz. 106 i 138);
w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi;
w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.
W katalogu wyłączeń ustawowych wskazano również placówki handlowe, w których sprzedaż prowadzona jest przez właściciela będącego osobą fizyczną. W takim przypadku może on prowadzić handel pod warunkiem, że robi to osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.