Kontrolerzy skarbówki będą dokonywać zakupu kontrolowanego, w celu sprawdzenia uczciwości firmy

Urzędnicy skarbowi będą sprawdzać uczciwość przedsiębiorcy, kupując od niego towary, by następnie móc sprawdzić, czy zarejestrował on sprzedaż. W ten sposób sprawdzana będzie uczciwość danej firmy.

Kontrolerzy skarbówki będą dokonywać zakupu kontrolowanego, w celu sprawdzenia uczciwości firmy
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 25 listopada 2020

W jaki sposób będą przebiegać kontrole?

Już od przyszłego roku kontrolerzy skarbówki otrzymają uprawnienia, dzięki którym legalnie zajmą się przeprowadzaniem tzw. zakupów kontrolowanych. Dzięki temu będą mogli sprawdzić, czy wybrany sprzedawca zarejestrował daną transakcję. Na następnym etapie kontroli urzędnicy zwrócą zakupiony towar w celu zwrócenia im pieniędzy. W ten sposób będą mogli określić, czy sprzedawca wywiązuje się z obowiązujących przepisów.

Jakie zmiany przewiduje Ministerstwo Finansów?

W ramach zapowiadanych zmian kontrolerzy otrzymają pieniądze, które posłużą im do przeprowadzania zakupów towarów w różnych przedsiębiorstwach. Środki finansowe przeznaczone na ten cel będą nosić nazwę funduszu nabycia sprawdzającego. Przedsięwzięcie ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

Treść zapowiadanych zmian zawarta w projekcie ustawy przewiduje kilka istotnych modyfikacji w sposobie funkcjonowania skarbówek. Jedną z najważniejszych jest przyznanie kontrolerom uprawnień, które pozwolą im na dokonywanie zakupowych prowokacji mających na celu zweryfikowanie, czy przedsiębiorcy wywiązują się w kwestii ewidencjonowania sprzedaży oraz zwrotów towaru. Oprócz tego urzędnicy będą mogli nagrywać ten proces za pomocą ukrytej kamery.

Na jakim etapie są prace?

Prace nad reformą Krajowej Administracji Skarbowej trwają już od kilku miesięcy, jednak dopiero jakiś czas temu naczelnicy urzędów skarbowych mieli szansę się z nimi zapoznać. Projekt wspomnianej ustawy przewiduje istotne zmiany w kwestii funkcjonowania urzędów skarbowych, dlatego też prace nad nim podzielono na kilka etapów. Jednym z nich mają być konsultacje publiczne i uzgodnienia zewnętrzne. Oznacza to, że ostateczny kształt przepisów nadal nie jest znany. Potwierdza to treść oświadczenia wydanego przez Ministerstwo Finansów. Możemy w nim przeczytać, że projekt jest jeszcze w fazie konsultacji i nadal może się zmienić.

Czy nowe przepisy zaszkodzą biznesowi?

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, iż nowe przepisy mogą utrudnić budowanie zdrowych relacji na linii biznes-państwo. Należy pamiętać, że zapowiadane zmiany w przepisach, pozwolą administracji skarbowej na wykonywanie czynności o charakterze operacyjnym, na jeszcze większą skalę, niż miało to miejsce do tej pory. Wielu przedsiębiorców obawia się, że może to prowadzić do wzrostu nadużyć ze strony urzędników skarbowych. Prawnicy zwracają uwagę, że istnieją już bardzo podobne przepisy i dotyczą one tzw. niejawnego nabycia, które stosuje się przy zakupie przedmiotów pochodzących z przestępstwa. Przedsiębiorcy boją się, że nowe przepisy sprawią, że w mentalności urzędników pogłębi się i tak już mocno wypaczony obraz przedsiębiorcy, jako wiecznego cwaniaka i złodzieja.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!