Najlepsze tabletki do zmywarek – testy porównawcze UOKiK

10 tabletek do zmywania, 60 testów i 750 wyników – akredytowane laboratorium UOKiK w Bydgoszczy przeprowadziło testy porównawcze najpopularniejszych tabletek do zmywarek dostępnych na polskim rynku. Sprawdzono je, czy dają sobie radę z zaschniętą owsianką, przypalonym mlekiem oraz osadami z kawy czy herbaty. Które produkty okazały się najlepsze?

Najlepsze tabletki do zmywarek – testy porównawcze UOKiK
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 listopada 2020

Test tabletek do zmywarek

„Blask czystości” na naczyniach i we wnętrzu urządzenia – reklamy tabletek do zmywarek zazwyczaj realizowane są według podobnej konwencji, w której zawsze wszystko co z niej wyjmujemy lśni, a sam sprzęt nie wymaga dodatkowej troski. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił tym razem wziąć na warsztat 10 najpopularniejszych na rynku marek tabletek do zmywarek i skonfrontował błysk z reklamy z rzeczywistością w laboratoryjnych warunkach.

Tabletki do zmywarek — UOKiK

W tym celu rozeznanie przeprowadziła Inspekcja Handlowa m.in. w popularnych supermarketach, dyskontach a także drogeriach. Pod uwagę wzięte były tzw. marki własne z sieci Lewiatan, Biedronka oraz Lidl. UOKiK zwrócił uwagę, że wszystkie tabletki wytypowane do testu zostały opracowane w formule „all in one” czyli nie tylko myją naczynia ale także nabłyszczają je oraz zmiękczają wodę. Testami zajęło się akredytowane laboratorium UOKiK w Bydgoszczy.

Ile dokładnie kosztuje użytkowanie zmywarki? Różnice są drastyczneIle dokładnie kosztuje użytkowanie zmywarki? Różnice są drastyczneMichał Górecki

Eksperci sprawdzili jak popularne tabletki do zmywarek radzą sobie z różnymi zabrudzeniami pozostawionymi przez 3, 24 i 72 godziny w przypadku zaschniętej owsianki, która podczas mycia zachowuje się niemal tak samo jak pozostałości po gęstych i kleistych potrawach ze skrobią takich jak makaron, kasza czy ziemniaki. „Na warsztat” wzięto także naczynia z przypalonym mlekiem (analogiczna sytuacja do zabrudzeń z jajecznicy czy sosów) oraz z osadami z kawy oraz herbaty.

UOKiK przyjrzał się także masie netto i liczbie tabletek – chodziło o to czy etykiety produktu nie wprowadzają w błąd.

Mycie w zmywarce a czas pozostawienia brudnych naczyń

Pierwszy wniosek z przeprowadzonych badań nie jest szczególnym odkryciem i potwierdza, że im dłużej naczynia czekają na umycie tym trudniej jest usunąć z nich zabrudzenia. Jak się okazuje, o ile po trzech godzinach skuteczność czyszczenia to prawie 96 procent, to po dobie spada ona do 89 procent. W sytuacji, kiedy brudne talerze czekają trzy doby, wówczas można liczyć się ze skutecznością w okolicach 84%. Potwierdza to starą zasadę obowiązującą także przy porządkach – im szybciej tym lepiej.

Najlepsze tabletki do zmywania

W teście w laboratorium UOKiK najlepiej z wyzwaniem poradziły sobie tabletki „Finish”, które usunęły nawet trzydniowe zabrudzenia ze stuprocentową skutecznością (!) Prawie równie dobrze wypadły marki „Filip” oraz „W5”. Najgorsze rezultaty w teście regulatora osiągnęły tabletki „Kraft”, których skuteczność czyszczenia wyniosła niecałe 80%.

Skuteczność tabletek do zmywania

Wg badań UOKiKu, co zresztą potwierdza domowa praktyka, najłatwiej jest oczyścić naczynia z osadów z kawy oraz herbaty. Wyzwaniem są za to zabrudzenia z przypalonego mleka – tu efektywność działania testowanych preparatów nie zawsze była zadowalająca.

UOKiK przyznaje, że wszystkie tabletki, które znalazły się pod lupą specjalistów „świetnie rozpuszczały się podczas mycia”. Nie stwierdzono smug, a naczynia wyjęte ze zmywarki były błyszczące.

Opieszałość serwisu AGD przy naprawie gwarancyjnej – co robić?Opieszałość serwisu AGD przy naprawie gwarancyjnej – co robić? Anna Malinowska

Ilość tabletek do zmywarek w opakowaniu

Jak przyznaje UOKiK dość dużym zaskoczeniem była analiza liczby tabletek jakie zostały zapakowane przez producenta. I tak np. w przypadku marki Ludwik było ich mniej w opakowaniu, natomiast w Brilly czy Sunlight – więcej niż wynikało z deklaracji na etykiecie. Niezależnie od tego masa netto zbadanych produktów… zawsze się zgadzała (!)

Ranking tabletek do zmywarek

Tabletki do zmywarek, tak jak każdy produkt, można oceniać pod różnym kątem. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że najważniejszą cechą tego typu produktów jest ich skuteczność. Po zakończeniu badań, eksperci zsumowali wszystkie wyniki usuwania zabrudzeń dla każdego produktu oraz wyciągnęli średnią – właśnie tak powstał ranking jakości tabletek do zmywania. Pierwsze miejsce zajął „Finish”. Zbliżonymi rezultatami mogą pochwalić się producenci  „Filip” oraz „W5”. Kolejne, wysokie miejsce w rankingu zajęła stara polska marka „Ludwik”.

Jak wybrać tabletki do zmywarek?

UOKiK zachęca by każdy produkt jaki kupujemy, był wybierany w sposób przemyślany. Wybierając tabletki do zmywarek warto zwrócić uwagę na takie parametry jak liczba sztuk w opakowaniu. W prosty sposób można obliczyć cenę za jedną tabletkę –  łatwo wówczas oszacujemy ile tak naprawdę kosztuje nas jedno zmywanie.

Warto także dostosować nasz wybór do stopnia „twardości” wody w naszym kranie. Im jest ona bardziej miękka tym większe wskazanie do stosowania tabletek klasycznych, a tym samym ograniczenia używania silnych środków chemicznych – to ważne z punktu widzenia nie tylko ekologii ale także kosztów zmywania. Z tego samego powodu lepiej wybierać produkty bez fosforanów, które negatywnie oddziaływują na środowisko naturalne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Rekordowe zainteresowanie e-PITem
podatki

Rekordowe zainteresowanie e-PITem

Niewiele zabrakło do przekroczenia poziomu 20 mln deklaracji podatkowych za 2020 rok złożonych elektronicznie, co nie zmienia faktu, że mamy do czynienia z rekordowym zainteresowaniem taką formą...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!