Oszustwo na kartę SIM! Jak działa?

Oszustwo na podmianę karty SIM, które doczekało się fachowego, anglojęzycznego terminu sim-swap-fraud (SSF) na pierwszy rzut oka wydaje się tak karkołomne, że aż nieprawdopodobne do realizacji. To błędne przekonanie, bo ofiarą oszustów może w ten sposób paść każdy. Jak poinformował w listopadzie Rzecznik Finansowy, tylko dwaj jego klienci stracili w ten sposób łącznie… 650 tys. złotych!

Oszustwo na kartę SIM! Jak działa?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 listopada 2020

Co to jest sim-swap-fraud?

Przestępstwo sim-swap-fraud polega na wykorzystaniu przez przestępców nieuwagi posiadacza konta oraz pracowników sieci komórkowych. Przestępcy muszą dobrze znać dane osobowe potencjalnej ofiary, w tym numer telefonu, imię, nazwisko, adres oraz podstawowe informacje bankowe. Najpierw podszywają się pod właściciela danego numeru telefonu zgłaszając do operatora konieczność wymiany karty SIM. Po jej otrzymaniu, natychmiast kontaktują się z bankiem, po raz kolejny podszywając się pod ofiarę. Po udanej autoryzacji zlecają dokonanie przelewów bankowych z rachunku osoby pokrzywdzonej na rachunki wykorzystywane przez oszustów po czym zostają one wypłacone przy użyciu bankomatów.

Jakie możliwości daje postępowania restrukturyzacyjne?Jakie możliwości daje postępowania restrukturyzacyjne?Jacek Szczęsny

Sim-swap-fraud w Polsce

Jak wynika z relacji Rzecznika Finansowego w sprawach prowadzonych przez jego biuro, zlecenia przelewów zostały autoryzowane poprzez kody uwierzytelniające wysyłane w formie krótkiej wiadomości na numer telefonu komórkowego klienta. W sytuacji, w której karta SIM została „przejęta” przez przestępców, zyskują oni nieograniczony dostęp do tego typu operacji i sposobu uwierzytelnienia transakcji. Problemem jest to, że ofiara takiego przestępstwa często ma ograniczone możliwości reakcji. Jej telefon nagle przestaje działać z powodu dezaktywacji karty SIM, ale jak podkreśla Rzecznik Finansowy, na szczęście nie jesteśmy całkiem bezbronni.

Oszustwa na kartę SIM 2020

Temat tego typu oszustw pojawił się już w dyskusji w 2018 roku. To właśnie wtedy pojawiły się ostrzeżenia i apele m.in. prezesa Urządu Komunikacji Elektronicznej do operatorów oraz banków o podjęcie działań, które mają zapobiegać tego typu nadużyciom. Niestety problem nadal jest aktualny. Co więcej, do Rzecznika Finansowego zgłasza się coraz więcej nowych osób, którzy stracili pieniądze w wyniku nieautoryzowanych transakcji płatniczych.

Najlepsze tabletki do zmywarek – testy porównawcze UOKiKNajlepsze tabletki do zmywarek – testy porównawcze UOKiK Michał Górecki

Jak rozpoznać oszustwo na kartę SIM?

Pierwszym sygnałem, że możemy paść ofiarami oszustwa na kartę SIM jest nieoczekiwana utrata zasięgu w naszym telefonie komórkowym. Na wyświetlaczu w pierwszym momencie może pojawić się brak „kresek” wskazujących na moc sygnału oraz komunikaty „błąd karty SIM” lub „usługa niedostępna”. Jeśli nie ma logicznego uzasadnienia takiej sytuacji – np. wiemy że jesteśmy w zasięgu sieci oraz że nasz telefon jest sprawny (np. nie upadł) wówczas powinniśmy skontaktować się z operatorem – niestety z innego numeru telefonu. Jeśli okaże się, że przyczyną problemów jest wymiana karty SIM, wówczas w kolejnym kroku powinniśmy zgłosić się do banku i zablokować wszelkie operacje jakich można dokonać kanałami bankowości elektronicznej. Im szybsza reakcja tym większe prawdopodobieństwo, że pokrzyżujemy plany oszustom. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!