Zatwierdzono pierwszy na świecie “domowy” test na COVID-19. Wynik otrzymamy w 30 minut

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użytku pierwszy na świecie test do samodzielnego wykrycia koronawirusa w warunkach “domowych”. Wynik otrzymamy już po 30 minutach.

Zatwierdzono pierwszy na świecie “domowy” test na COVID-19. Wynik otrzymamy w 30 minut
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 19 listopada 2020

Jak korzystać z testu?

Test, którego producentem jest firma Lucira Health, wykonuje się w sposób zbliżony do innych badań na obecność koronawirusa. W tym celu musimy pobrać wymaz z nosa, a następnie umieścić go w urządzeniu, które odpowiada za analizę.

Jest to przełom, ponieważ do tej pory byliśmy zmuszeni wysłać próbki do laboratorium. Przedstawiciel agencji FDA Stephen Hahn podkreśla, że test pozwala nam nie tylko samodzielnie wykonać badanie, ale również bardzo szybko uzyskać jego wynik. Jest on dostępny już w ciągu 30 minut.

Czym różni się nowy test od pozostałych?

Jak tłumaczy Stephen Hahn z agencji FDA, już wcześniej na rynku pojawiał się testy, które można było używać w domu, jednak dopiero teraz możemy pobrać próbkę i od razu wykonać badanie, którego wynik będzie dostępny w ciągu 30 minut.

Kto może korzystać z testu?

“Domowy” test może być wykorzystywany zarówno w domu, jak i w pracy, czy szpitalu. Jedynym ograniczeniem jest wiek. Producent zaleca, by z testu korzystały osoby, które ukończyły 14 lat. Ma to związek z tym że pobranie wymazu może się okazać zbyt skomplikowane dla młodszych osób.

Czy “domowe” testy na koronawirusa są potrzebne?

Jak twierdzą specjaliści, już wkrótce na rynku powinny się pojawić szczepionki na COVID-19. Nie oznacza to jednak, że testy na obecność koronawirusa staną się bezużyteczne. Wręcz przeciwnie, to właśnie testy “domowego użytku” będą miały kluczowe znaczenie przy kontrolowaniu pandemii. Jak twierdzi Jeff Shuren z FDA, w niedalekiej przyszłości, na rynku powinny pojawić się nowe rodzaje testów do samodzielnego użytku. Dzięki temu łatwiej i szybciej będziemy mogli walczyć z wirusem i dokładniej oszacować liczbę zarażonych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!