Jak trafić do izolatorium? Kto płaci za pobyt?

Według danych NFZ na koniec października w Polsce działało 38 izolatoriów. Do listy mają dołączyć uzdrowiska i szpitale uzdrowiskowe. To dobra informacja dla zakażonych osób, które nie chcą narażać bliskich w podeszłym wieku lub chorych na inne schorzenia na ryzyko COVID-19. To oznacza, że kosztowny najem mieszkania na czas kwarantanny może być niepotrzebnym wydatkiem. Za pobyt w izolatorium płaci NFZ.

Jak trafić do izolatorium? Kto płaci za pobyt?
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 listopada 2020

Kto może trafić do izolatorium?

Opieką w izolatorium mogą zostać objęte osoby przechodzące COVID (także bezobjawowo lub skąpoobjawowo), które otrzymały na piśmie stosowne skierowanie. Może je wystawić lekarz szpitala lub zakładu leczniczego, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a także państwowy inspektor sanitarny.

Podstawowe kryterium skierowania do izolatorium spełniają osoby z dodatnim wynikiem testu pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2. Muszą w nim przebywać do momentu zwalczenia choroby, czyli spełnienia kryterium wypisu lub w przypadku decyzji lekarza, który zapewnia opiekę w izolatorium o konieczności przeniesienia chorego do szpitala np. w związku z pogarszającym się stanem zdrowia.

Innym przypadkiem są osoby, które były hospitalizowane z powodu COVID-19, jednak ich stan poprawił się na tyle, że nie wymagają dalszego leczenia szpitalnego. W takiej sytuacji zamiast do domu, gdzie mieszkają inne osoby, mogą trafić do izolatorium.

Gdzie znajdują się izolatoria

Jak wskazano na rządowej stronie, izolatoriami mogą być czasowo takie miejsca jak hotele, hostele, domy studenckie czy sanatoria. Niedawno NFZ poinformował, że kolejne takie miejsca będą tworzone m.in. w uzdrowiskach i szpitalach uzdrowiskowych. Pod koniec października w całym kraju funkcjonowało 38 izolatoriów.

Kto odpowiada za izolatoria

Miejsca, w których będą działały izolatoria są wskazywane przez wojewodów. Pod względem finansowym za ich działalność odpowiedzialny jest NFZ. Za dobę pobytu chorego w takim miejscu Fundusz płaci od 200 do 220 złotych.

Co w sytuacji, jeśli w izolatorium poczuję się źle?

Zgodnie z przepisami, każdy chory przebywający w izolatorium musi mieć zapewnioną opiekę medyczną. Konieczne jest także zagwarantowanie łączności telefonicznej z personelem medycznym bądź personelem samego izolatorium. Za każdym razem, kiedy pacjent poczuje się gorzej, powinien poinformować o tym wskazane osoby. Wszelkie wątpliwości związane ze stanem zdrowia można przekazać m.in. pielęgniarce w trakcie rutynowej wizyty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!