Jak bezpiecznie włączyć się do ruchu drogowego?

Manewr włączania się do ruchu to element, który zna każdy kierowca. Może wydawać się on oczywisty i niezbyt skomplikowany, jednak jego nieprawidłowe wykonanie nadal jest przyczyną wielu poważnych kolizji i wypadków. Czy wiesz jak włączać się do ruchu zgodnie z przepisami?

Jak bezpiecznie włączyć się do ruchu drogowego?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 21 listopada 2020

Włączanie się do ruchu definicja

Zgodnie z  Art. 17. 1. prawa o ruchu drogowym, włączanie się do ruchu następuje, w sytuacji, gdy rozpoczynamy jazdę po postoju lub zatrzymaniu się, które nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego. 

Włączanie się do ruchu następuje również przy wjeżdżaniu: 

  • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania

  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;

  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych; 

  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;

  • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

Należy pamiętać, że kierujący pojazdem w sytuacji, gdy włącza się do ruchu, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. 

Włączanie się do ruchu autobusu miejskiego

Częstym przypadkiem i przyczyną kolizji jest nieodpowiednie zachowanie kierowców w obrębie przystanków i autobusowych. Warto więc przypomnieć podstawowe zasady, które obowiązują nas, gdy np. zbliżamy się do zatoki autobusowej.

Według Art. 18. 1. prawa o ruchu drogowym, kierujący pojazdem, który zbliża się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, ma obowiązek przede wszystkim zmniejszyć prędkość. W razie potrzeby kierowca powinien zatrzymać się tak, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię. Warto jednak pamiętać, że kierowca autobusu może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię, dopiero po tym, jak upewni się, że nie spowoduje tym samym zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

CZYTAJ TEŻStrefa zamieszkania i strefa ruchu. Gdzie pieszy ma pierwszeństwo?

CZYTAJ TEŻ Jak zgodnie z prawem przejść przez jezdnię?

Włączanie się do ruchu autobusu szkolnego

Prawo o ruchu drogowym zawiera również przepisy, które jasno określają to, jak powinniśmy się zachować zbliżając się do miejsca, w  którym zatrzymują się szkolne autobusy. W takiej sytuacji zgodnie z Art. 18a. 1., kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest obowiązany:

  • Zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania.

  • Zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu tym autobusem wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru.

Co ważne, kierujący autobusem szkolnym w wyżej wymienionych sytuacjach, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub jezdnię, dopiero gdy upewni się, że nie spowoduje to zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!