Legalna marihuana w Polsce? Trwają prace nad ustawami
Składający się z 14 posłów, zespół ds. legalizacji marihuany rozpoczął prace nad projektem dekryminalizacji konopi do celów rekreacyjnych. Chodzi o możliwość posiadania niewielkich ilości na własny użytek, ale też o konopie lecznicze i siewne.

- Jan Wróblewski
- /
- 25 listopada 2020
Kto zajmie się legalizacją marihuany w Polsce?
W miniony poniedziałek 23 listopada, w formie wideokonferencji zebrał się Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. W jego skład wchodzi 14 posłów i posłanek, którzy zajęli się trzema projektami tzw. ustaw konopnych. Dotyczą one dekryminalizacji marihuany rekreacyjnej oraz marihuany leczniczej i konopi siewnych. Podczas prac nad projektami ustaw, zespół podzielił się na trzy grupy. Każda z nich będzie odpowiedzialna za pojedynczy projekt. Paulina Matysiak z Lewicy Razem zajmie się kwestiami dotyczącymi marihuany leczniczej, Beata Maciejewska kwestią używania marihuany do celów rekreacyjnych, a Urszula Zielińska (KO, Zieloni) konopiami siewnymi.
Kiedy legalizacja marihuany?
Już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zostało zaplanowane na 9-10 grudnia, odpowiedzialni za projekt posłowie, mają się wymienić informacjami odnośnie postępów poczynionych w podzespołach. Osobą odpowiedzialną za koordynowanie prac będzie Beata Maciejewska z Lewicy. Wstępna termin przedłożenia finalnego projektu ustawy to 20 kwietnia 2021 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 4/20 to liczba, odpowiadająca dacie i godzinie, które w popkulturze uznawane są za wyjątkowy czas, w którym konsumenci marihuany celebrują konopie.
Czy Polacy są zwolennikami legalizacji marihuany?
W Polsce zgodnie z prawem, za posiadanie niewielkiej ilości marihuany do celów rekreacyjnych, grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Według badań i sondaży przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie Stowarzyszenia Wolnych Konopi, wynika, że większość Polaków jest przeciwko tak wysokim karom za posiadanie marihuany. Przeciwne zmianom są głównie osoby starsze oraz takie, które zazwyczaj nigdy nie miały styczności z konopiami. W związku z tym, przewodnicząca zespołu Beata Maciejewska zapowiada, że w ramach projektu powstanie zarówno kampania edukacyjna, jak i medialna, które mają wpłynąć na świadomość społeczną.
Dzisiaj są skazywani ludzie, którzy bez społecznej szkodliwości czynu uprawiają marihuanę leczniczą na własne potrzeby, bo np. mają epilepsję, ale także są to kwestie rolników uprawiających konopie siewną, ale przekraczają odsetek THC [głównej substancji psychoaktywnej zawartej w konopiach] i nagle stają się przestępcami dlatego, że nagle roślina się zestresowała-zaznaczyła przewodnicząca zespołu.
Czy są szanse na legalizację marihuany w Polsce?
To, co może ucieszyć zwolenników marihuany, to słowa Beaty Maciejewskiej, która stwierdziła, że atmosfera wśród parlamentarzystów i opinii publicznej jest niespodziewanie dobra. Kwestia konopi łączy się zarówno z przemysłem, rolnictwem, zdrowiem, polityką społeczną, jak i polityką wobec młodzieży-wymieniała Maciejewska. Ponadto przewodnicząca zaznaczyła, że posłowie działają w tej sprawie ponad podziałami politycznymi. Skład zespołu zdaje się to potwierdzać, ponieważ znajdują się w nim zarówno przedstawiciele Konfederacji, jak i Lewicy, oraz Zielonych.
Zioła nas łączą, inne rzeczy nas dzielą-stwierdziła Maciejewska.
Od marihuany medycznej, po rekreacyjną?
Warto przypomnieć, że trzy lata temu w naszym kraju zalegalizowana została medyczna marihuana. Dla zwolenników konopii w naszym kraju był to niewątpliwy przełom, przez wiele osób uznawany za niezbity dowód na to, że podejście społeczeństwa do konopi wciąż się zmienia. Dzięki tej decyzji pacjenci chorzy na stwardnienie rozsiane, epilepsję, czy nowotwory, mogą legalnie kupić marihuanę w aptece. Niestety ostatnie lata pokazały, że problem stanowi dostępność leku. Do tej pory lecznicze konopie, do Polski sprowadzane są z innych krajów, takich jak Niemcy czy Kanada. Zwolennicy konopi liczą na to, że dzięki nowym projektom ustaw, zostaną wprowadzone istotne zmiany, które pozwolą na swobodniejsze korzystanie zarówno z medycznej, jak i rekreacyjnej marihuany.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.