Przywileje dla ozdrowieńców COVID. Zobacz, co się należy

Każdy, kto przebył już COVID-19 może pomóc tym, którzy zmagają się z cięższą postacią tej choroby. Mowa o oddaniu osocza, które zawiera cenne z medycznego punktu widzenia przeciwciała. Jak informuje rząd, jeden ozdrowieniec może pomóc aż trzem pacjentom w walcie o zdrowie, a nawet życie. Stąd apel i zachęta w postaci przywilejów. A jest ich całkiem sporo: m.in. ulga PIT, bon na darmowe przejazdy autostradą, pakiety medyczne oraz zniżki na bilety kolejowe.

Przywileje dla ozdrowieńców COVID. Zobacz, co się należy
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 listopada 2020

Przywileje dla dawców osocza

- Osocze ozdrowieńców jest tym lekiem, który na tym etapie walki z pandemią jest bardzo ważny. Jest substancją ratującą życie, dlatego jeżeli ktoś decyduje się na oddanie osocza, to nie jest to tylko szlachetny czyn, ale to jest akt, który może oznaczać uratowanie życia, zdrowia wielu innym osobom - powiedział premier Mateusz Morawicki.

Jak napisano na stronie internetowej rządu, osoby które oddadzą osocze, mogą liczyć na kilka przywilejów. Wśród nich znajdziemy m.in. 2 dni wolne od świadczenia pracy przewidziane dla Honorowych Dawców Osocza oraz Honorowych Dawców Krwi, 33-procentową ulgę na transport kolejowy, pakiet konsultacji medycznych obowiązujący przez rok od ostatniego oddania krwi, brak kolejki w przychodni oraz aptece. Kolejnym bonusem jest bon na trzy darmowe przejazdy autostradą. Trzeba także pamiętać, że zgodnie z przepisami, osocze krwi jest darowizną, którą można odliczyć od podatku.

Cały czas jesteśmy zieloną wyspą, ale są powody do niepokojuCały czas jesteśmy zieloną wyspą, ale są powody do niepokoju Mateusz Banaszak

Odliczenie krwi i osocza od podatku

Odliczeniu podlega tzw. darowizna krwi lub osocza, nie ma więc mowy o zaliczeniu do niej odsprzedania krwi lub przekazania jej na rzecz konkretnej osoby znanej z imienia i nazwiska. Mowa zatem o przekazaniu krwi na rzecz publicznej służby krwi np. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK).

Aby odliczyć oddaną krew lub osocze należy pomnożyć rekompensatę pieniężną wynoszącą 130 zł przez oddane litry. Uwzględniając obowiązkowe przerwy między donacjami, dorosły człowiek może każdego roku oddać maksymalnie 2,7 litrów krwi lub 25 litrów osocza. Korzystając z podanego wzoru można obliczyć, że maksymalna ulga za oddanie krwi wynosi 351 zł a osocza ponad 3250 tys. zł.

Czy czekolady za oddanie krwi to wynagrodzenie?

Zgodnie z przepisami otrzymane w centrum krwiodawstwa czekolady czy soki nie są formą płatności za oddanie krwi. To tzw. ekwiwalent pozwalający na odżywienie organizmu i sposób na przyspieszenie procesu jego regeneracji.

Kto może oddać osocze?

Osocze potrzebne do walki z koronawirusem mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i wyzdrowiały. To oznacza, że w jego krwi znajdują się cenne przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi objawami COVID-19, które mogą zagrażać życiu pacjentów. Potwierdzenie przebytej choroby może być w firmie testu lub wpisu w państwowej aplikacji gabinet.gov.pl.

Dawcy osocza powinni mieć od 18 do 65 lat i ważyć minimum 50 kilogramów. Donacja jest możliwa co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów chorobowych lub 18 dni od zakończenia izolacji.

Ważne aby dawca w momencie oddania osocza był zdrowy i nie zmagał się z chorobami przewlekłymi. Może okazać się, że będą konieczne dodatkowe badania np. względem osób, które w przeszłości miały przetaczaną krew lub jej składniki. To samo dotyczy kobiet po przebytej ciąży.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!