Lokalne sanepidy nie publikują danych o zachorowaniach w powiatach. Jest nowa, centralna strona internetowa.

Próżno szukać już informacji o skali rozwoju pandemii na stronach lokalnych sanepidów. Teraz zrezygnowały one zarówno z przekazywania danych na bieżąco, ale również wykasowano historyczne dane. Sprawa zaniepokoiła Rzecznika Praw Obywatelskich. MZ odpowiada... linkiem do nowego serwisu ze szczegółowymi danymi.

Lokalne sanepidy nie publikują danych o zachorowaniach w powiatach. Jest nowa, centralna strona int
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 listopada 2020

Gdzie są dane COVID-19 dla powiatu?

 Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne wykasowały ze swoich stron internetowych historię codziennych wpisów o liczbie zachorowań i zgonach. Sprawa zaniepokoiła Rzecznika Praw Obywatelskich. Według mediów jednym z powodów takiego rozwiązania mogły być rozbieżności między danymi lokalnymi a centralnymi ws. liczby zachorowań na koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia szybko odpowiedziało na komunikat RPO na twitterze: „Panie Rzeczniku, wszyscy dowiedzą się na bieżąco, jak wygląda sytuacja zakażeń w powiatach ze strony: http://gov.pl/raport-zakazen. Polecamy zapoznać się ze stroną.”

Do sprawy odniósł się także w środę minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Nie zgodził się z tezą, że zmiana może „zaciemnić obraz” pandemii. „ — My ten system sprawozdawczości udoskonaliliśmy. Przeszliśmy na bardziej obiektywne informacje. Nie ma miejsca na ręczne zbieranie danych, spisywanie ich w tabelki excelowskie. Idziemy w kierunku większej przejrzystości, automatyzacji publikacji” - podkreślił. W jego ocenie poprzedni model mógł generować opóźnienia. Teraz wszystkie dane są w jednym miejscu i w jednym serwisie.

Statystyki COVID – tylko centralne?

W środę w sprawie zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Jak napisał w komunikacie na swojej stronie internetowej,Scentralizowanie podawania danych o liczbie zakażeń koronawirusem jest sprzeczne z konstytucyjnym prawem do informacji publicznej, które zakłada jak najszerszy i jak najłatwiejszy dostęp do publicznych danych”.

W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich zmiana modelu raportowania oraz usunięcie danych lokalnych z oficjalnych kanałów PSSE, może dodatkowo obciążyć lokalne stacje sanitarno-epidemiczne. Jak zauważa RPO „będą one bowiem musiały udzielać informacji publicznej o liczbie zakażeń na każdy wniosek obywatela”.

Aktualne dane na temat COVID-19

Strona http://gov.pl/raport-zakazen to zbiór danych opierających się na elektronicznym systemie EWP. To właśnie na nim, od wtorku bazują dzienne statystyki zachorowań. Rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz zadeklarował podczas środowej konferencji MZ, że portal będzie zawierał także historyczne dane od 4 marca 2020, czyli dnia, w którym odnotowano pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 na terenie Polski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!