W Polsce wykryto szczep wirusa ptasiej grypy. Czy jest groźny dla człowieka?

W Polsce u ptaków wykryto szczep wirusa grypy H5N8. Badaniem jego genomu zajęli się naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Z badań wynika że nie jest on groźny dla konsumentów. Nie zagraża także zdrowiu publicznemu.

W Polsce wykryto szczep wirusa ptasiej grypy. Czy jest groźny dla człowieka?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 grudnia 2020

Nowy wirus w Polsce?

O wykryciu oraz badaniach wirusa ptasiej grypy H5N8 w Polsce poinformowało Ministerstwo Rolnictwa. Genom szczepu wirusa został przeanalizowany przez naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Zdaniem ekspertów wykazuje on wysoki stopień podobieństwa do szczepów wirusa HPAI H5N8, które występują w Europie. To oznacza, że mają one wspólne pochodzenie oraz nie zagrażają zdrowiu ludzi.

Cztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firmCztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firm Jacek Szczęsny

Skąd się wziął wirus w Polsce?

Naukowcy nie są w stanie na podstawie przeprowadzonych badań wskazać, skąd na teren Polski przybył wirus H5N8. Bardzo podobne genetycznie mikroby spotykane są zarówno na zachodzie tj. w Niemczech, Danii, krajach Beneluksu oraz Wielkiej Brytanii jak również na wschodzie w Rosji.

Zakażenia ptaków w Europie

Na starym kontynencie odnotowano ostatnio liczne zakażenia u dzikiego ptactwa. Wiele wskazuje na to, że to właśnie Europa jest pierwotnym siedliskiem wirusa. „Wyniki przeprowadzonych badań wskazują również, że aktualna sytuacja nie ma związku z epidemią HPAI H5N8 w Europie w sezonie 2019/2020” — poinformowano na stronie ministerstwa rolnictwa.

Pandemia ptasiej grypy z 2009 roku

Najgroźniejszym odnotowany do tej pory szczepem wirusa ptasiej grypy jest odkryty w Hongkongu w 1997 roku H5N1. Według światowej organizacji zdrowia, w latach 2003-2009 z jego powodu zmarły 262 osoby z 440 zgłoszonych zachorowań. Śmiertelność wirusa wyniosła więc wówczas 60%. Według epidemiologów, ludziom trudno jest się zarazić tym wirusem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!