Kupujesz telewizor? Dobrze sprawdź, bo niebawem może przestać działać!

Cyfryzację telewizji naziemnej w Polsce mamy już co prawda za sobą, niemniej, standard w jakim ona nadaje NIE JEST dany raz na zawsze. A to może oznaczać, że przy kolejnej, planowanej zmianie standardu emisji (a zbliża się ona wielkimi krokami) niektóre telewizory przestaną działać i w najlepszym wypadku będzie trzeba dokupić do nich dekoder. Jak kupić telewizor na lata? Podpowiadamy.

Kupujesz telewizor? Dobrze sprawdź, bo niebawem może przestać działać!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 grudnia 2020

Jak dobrze kupić telewizor?

Według sprzedawców telewizory najlepiej sprzedają się przed mistrzostwami w piłce nożnej, igrzyskami olimpijskimi i świętami Bożego Narodzenia. A skoro pierwsze dwie z wymienionych imprez (Euro2020 oraz letnie igrzyska w Tokio) nam odpadły z powodu pandemii, należy się spodziewać, że z półek przy okazji świątecznych promocji zniknie sporo odbiorników. Jak się okazuje, niektóre z nich, mogą być zakupem na chwilę, bowiem już niebawem zmieni się technologia cyfrowego nadawania naziemnego w naszym kraju. Tymczasem, jak przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej w niedawnym komunikacie, niektóre telewizory (również te nowe) mogą nie być gotowe na najnowszą technologię.

„Kupując nowy telewizor warto upewnić się, że będzie on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC.  Obecnie w Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2” — napisano w informacji UKE.

Kiedy zmiana systemu nadawania telewizji?

Na początku dekady przechodziliśmy rewolucję związaną z przejściem z nadawania analogowego na cyfrowy. Wiele starszych telewizorów zakończyło swój żywot wraz z wyłączeniem starych nadajników. Jedynym sposobem na przedłużenie ich działania był zakup dekodera. Jak się okazuje przed nami kolejna techniczna zmiana. Może nie aż tak radykalna jak ta sprzed kilku lat, jednak dla wielu odbiorników może oznaczać technologiczną śmierć.

Cała Europa stopniowo zmienia technikę nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie obowiązujący standard DVB-T zostanie zmieniony na bardziej zaawansowany DVB-T2, którego efektem będzie m.in. więcej darmowych kanałów odbieranych ze zwykłej anteny.

Jak informuje UKE zmiany mają nastąpić w czterech etapach w 2022 roku.

Etapy wprowadzania DVB-T2 do Polski

Według informacji z Urzędu Komunikacji Elektronicznej znane są dzienne daty przeprowadzenia kolejnych etapów „liftingu” cyfrowej telewizji.

etap 1: od 28 marca 2022 r. — Dolny Śląsk, rejon Sudetów, Ziemia Lubuska,

etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. — Całe Pomorze, większa część Wielkopolski, Kujawy, część Mazowsza

etap 3: od 23 maja 2022 r. — Górny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie, Kielecczyzna, Ziemia Łódzka, południe Wielkopolski, Opolszczyzna,

etap 4: od 27 czerwca 2022 r. — Mazowsze, Podlasie, Warmia i Mazury, Suwalszczyzna, Lubelszczyzna Zamojszczyzna, okolice Elbląga i Zalewu Wiślanego.

Poglądową mapkę etapów zmiany nadawania można zobaczyć tutaj.

Jak upewnić się, że kupuję dobry telewizor?

Teraz zaczynają się schody, bowiem nie zawsze skrót DVB-T2 oznacza to samo. W Polsce transmisja kodowania obrazu będzie zgodna ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). „Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej programy telewizyjne” — ostrzega UKE.

Widzowie telewizji naziemnej powinni się więc upewnić, że ich nowy odbiornik będzie dostosowany do odbioru właściwego sygnału. Co ciekawe, wiele telewizorów w Polsce, znajdujących się na sklepowych półkach posiada wbudowany dekoder DVB-T2, „...lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera” – ostrzega UKE.

Telewizory w Polsce 2022

Podsumowując, jeśli decydujemy się na nowy odbiornik, który będzie wykorzystywany także do odbioru naziemnej telewizji, powinien posiadać  „zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+)”.

Warto zatem dobrze podpytać sprzedawcę i sprawdzić specyfikację sprzętu. W przeciwnym razie  niebawem, nasz nowiutki telewizor może okazać się totalnie nietrafionym zakupem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!