Szczepionka na COVID. Czy będzie dobrowolna?

Darmowe i dobrowolne będą szczepienia na koronawirusa w Polsce – zapowiedział w środę (2.12) premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd RP zamówił już 45 milionów dawek. To oznacza, że z programu szczepień będzie mogło skorzystać na wstępie 22,5 miliona Polaków.

Szczepionka na COVID. Czy będzie dobrowolna?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 grudnia 2020

Od kiedy szczepienia na COVID-19?

Szczegóły dotyczące planowanej akcji szczepień Polaków na koronawirusa szef rządu przedstawił w środę (2.12) czyli w dniu, w którym liczba stwierdzonych zakażeń w Polsce przekroczyła barierę miliona. W ocenie premiera program szczepień może rozpocząć się w lutym. Obecnie Polska złożyła zamówienie na 45 milionów dawek – to oznacza, że zaszczepionych może być 22,5 mln obywateli. Rząd nie wyklucza dokupienia kolejnych.

W ocenie premiera, szczepionka daje szansę na powrót do normalności. To nie tylko droga do zapewnienia zdrowia obywatelom, ale także sposób na ratowanie dotkniętej skutkami koronawirusa gospodarki i miejsc pracy.

Czy szczepienia na COVID-19 będą dobrowolne?

Podczas środowej konferencji prasowej premier przekonywał, że planowane szczepienia będą całkowicie dobrowolne i nie będzie wprowadzonego obowiązku dla obywateli. Zaapelował także o walkę z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami na temat szczepionek.

Ile kosztuje szczepionka na COVID-19?

Zgodnie z zapowiedzią premiera, szczepienia na koronawirusa będą bezpłatne. Ciężar finansowy ich zakupu państwo bierze na siebie. Rząd szacuje, że koszt zakupu szczepionek, w ostatecznym rozrachunku zamknie się w przedziale między 5 a 10 mld złotych. Ostateczna kwota będzie zależna od liczby dokupionych dawek. Rząd dokonał już zmian w budżecie, które umożliwią natychmiastowy zakup szczepionek.

Kto może liczyć na szczepienie COVID-19

Docelowo, szczepienia na koronawirusa mają dotyczyć wszystkich obywateli. W pierwszej kolejności program ma dotyczyć czterech grup: medyków, mieszkańców DPS, służb mundurowych (w tym wojska) oraz seniorów. Premier nie zdradził jednak jaki może obowiązywać w tym wypadku próg wiekowy.

Gdzie szczepienia na COVID-19?

Z wypowiedzi premiera wynika, że punkty szczepień będą zlokalizowane w gabinetach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a także w mobilnych jednostkach medycznych i szpitalach rezerwowych.

Ile dawek szczepionki na COVID-19?

Zakupiona szczepionka wymaga podania dwóch dawek. Druga powinna zostać zaaplikowana po 21 dniach od pierwszej. Chętni do szczepienia będą mogli zarejestrować się zarówno w trybie online jak i drogą tradycyjną. Podanie drugiej dawki nie będzie się wiązało z dodatkowymi formalnościami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!