Obostrzenia – jak długo jeszcze potrwają? (RAPORT)

W sobotę (21.11) rząd przedstawił swój plan utrzymania obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa oraz przedstawił możliwe scenariusze wychodzenia z ograniczeń. Już wiadomo, że tegoroczne święta oraz najbliższe ferie zimowe nie będą takie jak zawsze.

Obostrzenia – jak długo jeszcze potrwają? (RAPORT)
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 listopada 2020

Etapy obostrzeń w Polsce

Rząd informuje, że swoje plany przedyskutował z gronem ekspertów. Przygotowano  projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów obowiązujących w związku z wystąpieniem pandemii. Przyjęto trzy warianty obostrzeń, a perspektywę wychodzenia z ograniczeń  podzielono na trzy etapy, przy czym trzeci może nie dojść do skutku, jeśli pandemia nie rozwinie do większych rozmiarów.

1. etap odpowiedzialności, który będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia

2. etap stabilizacji – powrót do podziału kraju na trzy strefy: czerwoną, żółtą i zieloną. Najwcześniej ma to nastąpić po świętach, w zależności od rozwoju liczby nowych zachorowań

3. kwarantanna narodowa – wprowadzona ma zostać w ostateczności, kiedy będzie trzeba radykalnie ograniczyć mobilność ludzi a tym samym transmisję wirusa. (Pow. 27 tys. nowych zachorowań dziennie).

Równolegle, rząd zapowiada konsultacje społeczne. Ewentualne uwagi do pomysłów można przesyłać na adres mailowy: [email protected]

Masz problemy przez COVID? Możesz przekazać zaliczkę PIT późniejMasz problemy przez COVID? Możesz przekazać zaliczkę PIT późniejMikołaj Frączak

Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Termin powrotu uczniów do szkół po 29 listopada jest już nieaktualny. Zgodnie z przedstawionym przez rząd planem dzieci pozostaną w domach do świąt. Bezpośrednio po niej zaplanowano ferie zimowe dla dzieci w jednym terminie (4-17 stycznia). To oznacza, że najwcześniej, powrót dzieci do szkół będzie możliwy po 18 stycznia.

Ferie zimowe 2021

Po raz pierwszy od wielu dekad ferie zimowe zaplanowano w tym samym terminie dla wszystkich województw Polski od 4 do 17 stycznia 2021 roku. Rząd już informuje, że dzieci i młodzież pozostaną w domach. Ogłoszony zostanie zakaz organizacji wyjazdów na zimowy wypoczynek.

Branża turystyczna ma otrzymać pomoc w formie rekompensat, które mają złagodzić skutki kryzysu. Wiele wskazuje na to, że będzie to potężnych cios dla firm żyjących z zimowego wypoczynku np. na Podhalu.

Świąteczne zakupy w galerii handlowej

Po 28 listopada będzie możliwy powrót do sklepów oraz punktów usługowych w galeriach handlowych. Będzie jednak wprowadzony limit osób: 1 klient na 15 metrów kwadratowych. Nadal będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek lub innej formy zasłaniania ust i nosa, a także półtorametrowy dystans między ludźmi.

Nowy sposób oszustów. Podszywają się pod urząd skarbowyNowy sposób oszustów. Podszywają się pod urząd skarbowyMichał Górecki

Ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci

Szczególne ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązywać będą nadal dzieci i młodzież do 16 roku życia. W dni nauki szkolnej od 8:00 do 16:00 jakiekolwiek wyjście z domu będzie możliwe jedynie z rodzicem bądź prawnym opiekunem.

Ograniczenia w przemieszczaniu się do świąt

W dalszym ciągu nie będą mogły odbywać się żadne wydarzenia kulturalne. Pozostanie zawieszona działalność kin czy teatrów. W transporcie publicznym nadal będzie obowiązywał limit 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu połowy miejsc siedzących jako pustych.

Imprezy, wesela, konsolacje w 2020 r.

W imprezach i spotkaniach domowników nie będzie mogło uczestniczyć więcej niż 5 osób – to samo dotyczy innych spotkań. Wesela i konsolacje w dalszym ciągu są odwołane. A targi i konferencje mogą odbywać się jedynie w formie online.

Czy będzie można uczestniczyć w Pasterce?

Wygląda na to, że udział w Pasterce, czyli uroczystej mszy świętej odprawianej o północy z 24 na 25 grudnia będzie poważnie utrudniony. Także w święta będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. To samo dotyczy innych mszy – przynajmniej do 27 grudnia.

Jak trafić do izolatorium? Kto płaci za pobyt?Jak trafić do izolatorium? Kto płaci za pobyt? Michał Górecki

Biznes a obostrzenia do końca 2020 roku

W dalszym ciągu obowiązywać będą godziny dla seniorów od poniedziałku do piątku od 20:00 do 12:00. Pozostanie także zawieszona działalność hoteli z wyjątkiem gości odbywających podróż służbową, sportowców oraz służby zdrowia. Gastronomia nadal będzie mogła działać jedynie w trybie „na wynos” oraz z dowozem. Salony fryzjerskie i kosmetyczne będą pracowały w reżimie sanitarnym i zapewnieniem dystansu 1,5 metra między stanowiskami.

Nadal niemożliwe będzie działalność klubów fitness oraz siłowni, basenów czy aquaparków. Wszelkie zawody sportowe będą mogły się odbyć bez udziału publiczności.

Jak zmienią się obostrzenia po 28 grudnia?

Jeśli sytuacja pandemiczna ulegnie poprawie, wprowadzony zostanie etap stabilizacji. Zgodnie z rządową strategią, dopiero wtedy będzie możliwy powrót do podziału kraju na strefy czerwone, żółte i zielone oraz stopniowe rozluźnienie restrykcji. Średnia liczba nowych zachorowań za siedem dni nie będzie mogła przekraczać wówczas 19 tysięcy nowych zakażeń dziennie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!