Polacy masowo kupują koncentratory tlenu. Lekarze ostrzegają!

Ostatnio na łamach naszego portalu, pisaliśmy o dużym zainteresowaniu pulsoksymetrami, teraz uwagę Polaków przyciągają koncetratory tlenu. Jak działa koncentrator tlenu i czy używanie go na własną rękę jest bezpieczne?  

Polacy masowo kupują koncentratory tlenu. Lekarze ostrzegają!
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 19 listopada 2020

Koncentrator tlenu do czego służy i jak działa?

Koncentrator tlenu to urządzenie, które służy do dostarczania pacjentowi powietrza z podwyższoną zawartością tlenu. Urządzenie można wykorzystać też jako źródło tlenu do procesów przemysłowych. Koncentrator działa za pomocą technologii, nazywanej sitem molekularnym. W ten sposób nazywane są materiały nanoporowate o wąskim zakresie rozmiarów porów, które posiadają zdolność selektywnego absorbowania cząsteczek związków chemicznych. Mówiąc w skrócie, chodzi o oddzielenie znajdującego się w powietrzu tlenu od innych gazów.

Na rynku dostępne są zarówno koncentratory do użytku domowego, jak i przemysłowe, które mogą posłużyć za źródło tlenu dla placówki medycznej. Właśnie w takie koncentratory został wyposażony szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym.

Ile kosztuje koncentrator tlenu?

Ceny koncentratorów wahają się między 3 a 10 tysiącami złotych. Tańszym rozwiązaniem jest wypożyczenie sprzętu. Koszt takiego przedsięwzięcia to od 200 do 500 zł. Warto jednak zaznaczyć, że na tę chwilę większość firm zaprzestała wypożyczania koncentratorów. Ma to ścisły związek z rosnącym zainteresowaniem tego rodzaju sprzętem, co z kolei przekłada się na niewielką liczbę dostępnych urządzeń.

Z czego wynika wzrost zainteresowania koncentratorami?

Wzrost zainteresowania koncentratorami tlenu ma związek z obecną sytuacją epidemiologiczną. Urządzenia poprzez swoje działanie pozwalają na poprawę komfortu oddychania w razie odczuwalnych duszności. W ostatnich miesiącach pacjenci coraz częściej szukają alternatywnych źródeł tlenu, których będą mogli używać w domu.

Lekarze przyznają, że koncentratory mogą być stosowane w domowych warunkach, podczas leczenia COVID-19, ale dotyczy to osób, które przeszły już najcięższą fazę zakażenia. Co ważne, zastosowanie urządzenia w domu ma sens jedynie w przypadku, gdy odbywa się pod opieką osób, które są wyspecjalizowane tym zakresie. Wtedy urządzenie rzeczywiście jest w stanie pomóc w walce z powikłaniami. Pamiętajmy jednak, że cały czas mowa tu o pacjencie, który przebył już chorobę, czyli tzw. ozdrowieńcu.

Czy używanie koncentratora tlenu jest bezpieczne?

Lekarze ostrzegają przed masowym kupowaniem koncentratorów tlenu. Ich zdaniem urządzenia mogą dawać pacjentom złudne poczucie bezpieczeństwa. Może to prowadzić do sytuacji, w których osoby zakażone zaczną trafiać do szpitala zbyt późno. Medycy przypominają również, że robienie intensywnej terapii na własną rękę w domowych warunkach, może skończyć się tragicznie. Sam tlen w przypadku ciężkiego przebiegu choroby, nie wystarcza, by móc czuć się bezpiecznie. Nie zapominajmy, że infekcja i jej przebieg mogą być bardzo gwałtowne, a ich rozwój trudny do przewidzenia. Oznacza to, że stan pacjenta może drastycznie się pogorszyć nawet w ciągu godziny. Dlatego też osoby niestabilne, potrzebujące tlenu, powinny leżeć w szpitalach, gdzie w razie gwałtownego pogorszenia się ich stanu zdrowia mogą zostać podłączone do respiratora.

Lekarze ostrzegają, że próby przeprowadzenia intensywnej terapii na własną rękę mogą skończyć się tragicznie. Warto zaznaczyć, że zastosowanie tlenoterapii powinno być uzasadnione i zatwierdzone przez lekarza, ponieważ w niektórych przypadkach może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!