Strefa zamieszkania i strefa ruchu. Gdzie pieszy ma pierwszeństwo?

Strefa ruchu i strefa zamieszkania. Na czym polegają? Czym się różnią? Pieszy w strefie zamieszkania, a pieszy w strefie ruchu — jakie obowiązują ich prawa?  

Strefa zamieszkania i strefa ruchu. Gdzie pieszy ma pierwszeństwo?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 18 listopada 2020

Czym jest strefa ruchu?

Strefa ruchu to obszar, w którym obowiązują praktycznie takie same zasady co na zwykłych drogach. Dlaczego więc używa się takiego oznaczenia? Decyzję o utworzeniu stref ruchu można uznać za ukłon w stronę zarządców dróg wewnętrznych. Zgodnie z przepisami każda strefa obejmuje co najmniej jedną drogę wewnętrzną. 

Droga wewnętrzna może być zarówno zwykłą drogą, jak i drogą rowerowa, ale również parkingiem, czy placem przeznaczonym do ruchu pojazdów, którego nie zalicza się do żadnej z kategorii dróg publicznych. Droga ta nie może być zlokalizowana w pasie drogowym drogi publicznej.

Czym charakteryzuje się strefa ruchu?

Strefę ruchu możemy uznać za drogę wewnętrzną, na której obowiązują takie same zasady ruchu, jak na drodze publicznej. Również w przypadku, gdy droga znajduje się na terenie prywatnym. Dzięki temu funkcjonariusze policji i straży miejskiej mogą legalnie wykonywać swoje czynności (interwencje przy kolizjach, wystawianie mandatów). Kierowcy muszą pamiętać, że poruszając się po strefie, obowiązuje ich ograniczenie prędkości, a podczas parkowania mogą zajmować tylko i wyłącznie wyznaczone w tym celu miejsca. Również piesi w odróżnieniu od strefy zamieszkania nie są tu uprzywilejowani.

O czym musimy pamiętać, poruszając się po strefie ruchu?

W strefach ruchu najczęściej obowiązuje reguła prawej ręki, która polega na ustępowaniu pierwszeństwa, pojazdom, które nadjeżdżają z prawej strony. Warto o tym pamiętać, podczas poruszania się po parkingach znajdujących się przy centrach handlowych. Niektórych może zdziwić fakt, że stanowią one strefy ruchu, w których pierwszeństwo mają kierowcy wyjeżdżający z uliczek po prawej.

Jeśli strefa znajduje się w terenie zabudowanym, to obowiązuje w niej ograniczenie do 50 km/h. O tym, że znajdujemy się w strefie ruchu, informują nas znaki o symbolach D-52 oraz D-53. Pierwszy z nich informuje o początku, a drugi o końcu strefy.

CZYTAJ TEŻJak zgodnie z prawem przejść przez jezdnię?

CZYTAJ TEŻ Jak bezpiecznie włączyć się do ruchu drogowego?

Strefa zamieszkania-czym się różni od strefy ruchu?

Strefa zamieszkania to obszar, na którym obowiązują zupełnie inne przepisy. Kierowcy często mylą obie strefy, ze względu na to, że wyznaczane są na podobnych obszarach (np. osiedlach). Czym więc charakteryzuje się strefa zamieszkania i czym różni się od strefy ruchu?

Strefa zamieszkania to:

"obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazd i wyjazd oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi."

Z reguły strefy zamieszkania wyznacza się w miejscach, po których porusza się wielu pieszych. Dzieje się tak, ponieważ przepisy, obowiązujące na tych obszarach mają chronić właśnie ich. Najpopularniejsze miejsca, w których wyznacza się strefy to:

  • Duże osiedla mieszkaniowe

  • Osiedla domków jednorodzinnych

  • Centralne części miejscowości

Jakie przepisy obowiązują w strefie zamieszkania?

Przepisy obowiązujące w strefach zamieszkania, z reguły mają chronić pieszych. Nie dziwi więc fakt, że ograniczenie prędkości na tych obszarach wynosi 20 km/h, a piesi mają pierwszeństwo nad pojazdami. Zabroniony jest również postój w innym miejscu niż do tego wyznaczone. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi otrzymaniem mandatu w wysokości 100 zł i 1 punktu karnego.

Strefa zamieszkania to prawdziwy bastion przywilejów dla pieszych. Przede wszystkim mają oni pierwszeństwo nad pojazdami i mogą poruszać się całą szerokością drogi. Nie mają również obowiązku korzystania z chodnika, czy pobocza oraz poruszania się w kolumnie. Co więcej, dzieci do 7 roku życia, poruszające się w strefie zamieszkania, nie muszą przebywać pod opieką osoby dorosłej.

Należy pamiętać, że wyjeżdżając z tego specyficznego obszaru na normalną drogę i próbując włączyć się do ruchu, musimy ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom. O tym, że wjeżdżamy do strefy zamieszkania, informuje nas znak D-40.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: moto

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!