Czy kina zbankrutują przez pandemię?

Zarówno potężne sieci jak i małe kina lokalne dotkliwie odczuwają skutki obostrzeń związanych z COVID-19. Część z nich może na zawsze wygasić swoje projektory – długie zamknięcie oraz słabe wyniki w czasie odmrożenia ich działalności latem sprawiają, że cała branża znalazła się na progu bankructwa. O pomoc państwa apeluje m.in. Konfederacja Lewiatan, która wzorem innych państw sugeruje utworzenie specjalnego programu sektorowego.

Czy kina zbankrutują przez pandemię?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 listopada 2020

Czy kina zbankrutują?

Na początku listopada spełnił się czarny scenariusz kinooperatorów w Polsce. Po kilku słabych miesiącach odmrożenia branży, pandemiczne obostrzenia sprawiły, że sale znów świecą pustkami, a na afiszach planowanych projekcji pojawił się napis „seans odwołany”. Ta sytuacja sprawiła, że tysiące osób z dnia na dzień znów znalazły się bez zajęcia, a kinowe kasy (nie mylić z biletowymi) szybko opustoszały.

Jak wylicza Konfederacja Lewiatan, obecnie w Polsce działa ok. 400 kin posiadających łącznie 1,5 tys. ekranów. W całej branży zatrudnionych jest około 10 tys. osób – to tyle ile wynosi liczba mieszkańców średniej wielkości miast powiatowych. Tymczasem, podczas pierwszej fali pandemii kina zostały zamknięte jako pierwsze, a otwarte w ostatnim etapie. Od 7 listopada znów widownie zostały zamknięte. Na domiar złego, w czasie pandemicznej „odwilży” od czerwca do września 2020 roku kinom nie udało się odbudować przychodów. Wpływy w tym okresie były niższe o 80% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Dla wielu placówek oznacza to finansową katastrofę

Sytuacja kin 2020

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę na fakt, że przy drugiej fali wszystkie kina są pozbawione możliwości pomocy takiej jak zwolnienia ze składek ZUS, przedłużenia postojowego czy uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Nie wszystkie mogą liczyć także na zwolnienie z czynszów, które dotyczy głównie kin w galeriach handlowych. Tymczasem nie można zapominać o prawie 300 kinach które działają w dużych i małych miastach, a które odpowiadają za jedną piątą obrotu całej branży. Jak wylicza Lewiatan czynsze kin tradycyjnych wahają się głównie w przedziale od 10 o 50 tys. zł za każdy miesiąc.

W przypadku kin zlokalizowanych w galeriach handlowych problemem są wysokie koszty stałe wynikające z rozbudowanej organizacji i struktury sieci.

Problemy kin w Polsce

W opinii specjalistów Lewiatana, większość przedsiębiorców branży kinowej może nie utrzymać stanu zatrudnienia. Realny jest także czarny scenariusz, w którym po zakończeniu pandemii wiele podmiotów nie powróci do swojej działalności. Skutki tych problemów mogą być odczuwalne w wielu innych branżach, które są powiązane z kinami i mogą dotknąć twórców, wykonawców, producentów czy dystrybutorów filmów – zauważa Krzysztof Kajda, radca prawny i zastępca dyrektora generalnego Lewiatana.

Według aktualnych statystyk, kina w Polsce wyświetlają ponad 300 filmów z czego 50 to rodzime produkcje. Tylko w 2019 roku sprzedały ponad 60 mln biletów. Jedna czwarta z nich to wejściówki na polskie filmy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!