Ile kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia dane

Od kilkuset do kilku tysięcy złotych kosztuje jedna doba leczenia pacjentów z COVID-19 wynika z zestawienia opublikowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kwota zależna jest od typu placówki ale przede wszystkim stanu pacjenta oraz świadczeń medycznych jakie wymaga jego sytuacja zdrowotna. 

Ile kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia dane
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 listopada 2020

Poziomy zabezpieczenia covidowego w szpitalach tradycyjnych

Szpitale działające w Polsce zostały podzielone na cztery typy zabezpieczenia covidowego.

Poziom pierwszy obejmuje lecznice, w których stworzone zostały tak zwane „łóżka buforowe” przeznaczone dla pacjentów u których występuje podejrzenie zakażenia koronawirusem.

Poziom drugi to placówki, które zajmują się leczeniem chorych na COVID-19. Mowa o pacjentach, którzy mają stwierdzony dodatni wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Szpitale te zajmują się także leczeniem osób z podejrzeniem infekcji wirusem z Wuhan.

Poziom trzeci oznacza szpitale do których trafił pacjent ze stwierdzoną infekcją koronawirusową jednak głównym powodem jego hospitalizacji są inne choroby np. nowotwór, problemy z układem krążenia, schorzenia neurologiczne itp.

Poziom czwarty oznacza tzw. szpitale hybrydowe, które są połączeniem lecznic drugiego i trzeciego poziomu. Ich zadaniem jest opieka nad chorymi na COVID-19 w danym województwie. Np. w Warszawie jest to szpital przy ul. Wołoskiej.

COVID-19: Czy można mierzyć temperaturę pracownikom?COVID-19: Czy można mierzyć temperaturę pracownikom? Martyna Kowalska

Opłaty za gotowość dla szpitali przy COVID-19

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) szpitale pierwszego i drugiego poziomu otrzymują tzw. opłatę dobową. Przysługuje ona za gotowość do udzielania pomocy pacjentom podejrzanym oraz zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Chodzi o lecznice, które przekształciły np. jeden oddział do opieki nad pacjentami z podejrzeniem oraz stwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Opłata ta jest traktowana jako rekompensata za utracone wpływy, które w normalnych warunkach szpital uzyskałby z umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Średnia dobowa wynosi ponad 717 złotych za jedno łóżko.

Szpitale pierwszego, drugiego i czwartego poziomu zabezpieczenia za każde dodatkowe łóżko, które wcześniej nie było finansowane w ramach umów z Funduszem otrzymują 100 zł za dobę za jego dostępność dla pacjentów podejrzewanych lub zakażonych koronawirusem.

Placówki drugiego i czwartego poziomu zabezpieczenia covidowego otrzymują dodatkowe środki za dostępność respiratora dla osób podejrzewanych lub zakażonych. Opłata została ustalona na 200 zł za każdą dobę do każdego dotychczasowego urządzenia, które wcześniej nie zostało ujęte w umowie między lecznicą a NFZ.

Z kolei szpitale z trzeciego poziomu mogą liczyć na opłatę za gotowość świadczenia pomocy pacjentom z COVID-19. Dobowa opłata za każde łóżko wynosi 40 złotych.

Ile kosztuje leczenie chorych na COVID-19?

Szpitale pierwszego, drugiego i czwartego poziomu otrzymują 185 złotych za każdy dzień pobytu pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W przypadku szpitali z drugiego i czwartego poziomu, za leczenie pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19 otrzymują 330 zł za osobodzień w przypadku pacjentów z saturacją równą lub wyższą niż 95% oraz 630 zł za osobodzień w przypadkach pacjentów, których saturacja spadła poniżej 95%.

COVID-19: Branże szczególnie narażone na bankructwo — RAPORTCOVID-19: Branże szczególnie narażone na bankructwo — RAPORT Mikołaj Frączak

Ile kosztuje intensywna terapia pacjenta z COVID-19?

Na wyższe kwoty mogą liczyć szpitale za hospitalizację osób wymagających mechanicznej wentylacji poza oddziałem intensywnej opieki medycznej. W przypadku szpitali drugiego i czwartego poziomu jest to 1154 zł za osobodzień. Jeśli stan pacjenta wymaga leczenia na OIOM-ie wówczas kwota wynosi od 919 do nawet 5298 zł za osobodzień.

Ile kosztuje leczenie w szpitalach tymczasowych?

Oprócz Szpitala Narodowego na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie budowane są szpitale tymczasowe również w innych miastach. Co do zasady, ma powstać co najmniej jedna taka placówka w każdym województwie.

Na podstawie analiz oszacowano, że szpitale tymczasowe za dostępność łóżka dla pacjentów z COVID-19 mogą liczyć na 822,43 zł za dobę. Kwota ta jest wyższa w przypadku dostępności stanowisk umożliwiającego wentylację mechaniczną pacjenta z koronawirusem – w tym przypadku stawka wynosi 3773,70 zł za dobę.

W przypadku opłat za gotowość szpitali tymczasowych do udzielania świadczeń w punktach przyjęć, stawkę oszacowano na 18299 zł za każdą dobę.

Opłata za leczenie pacjenta z COVID-19

W przypadku pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, szpitale tymczasowe mogą liczyć na 1026,40 za osobodzień. Koszty leczenia pacjenta wymagającego mechanicznej wentylacji wrastają do 4321,14 zł za osobodzień.

Skąd pochodzą środki na leczenie chorych na COVID-19?

Wszelkie świadczenia medyczne, wliczając w to transport karetką nie są finansowane ze składek na ubezpieczenie zdrowotne w ramach budżetu NFZ. Pieniądze pochodzą z tej części budżetu państwa, którą dysponuje minister zdrowia lub z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!