Wyższe i nowe podatki 2021

W obliczu kosztownych dla budżetu problemów z koronawirusem i spowolnieniem gospodarczym, rząd głębiej sięga po pieniądze podatników. Wszystko wskazuje na to, że na zapowiadanych nowych daninach – m.in. podatku cukrowym czy „małpkowym” od alkoholi w małych butelkach lista obciążeń się nie zakończy. Polski rząd obrał zupełnie inną strategię niż na przykład Czesi, którzy chcą ratować gospodarkę, redukując podatki.

Wyższe i nowe podatki 2021
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 listopada 2020

Strategia rządu – wyższe podatki

Redukcja podatków nie wchodzi w grę – taki scenariusz wyłania się ze środowych wypowiedzi premiera. Mateusz Morawiecki przypomniał, że kraj potrzebuje pieniędzy na ratowanie zagrożonych branż, a na to potrzebne są pieniądze z podatków. To zupełnie inna droga, niż ta, którą wybrali nasi południowi sąsiedzi. Gabinet premiera Czech Andreja Babisza zdecydował się na radykalną obniżkę podatków. Oprócz chęci ulżenia podatnikom w przypadku Pragi nie bez znaczenia są zbliżające się wybory do parlamentu.

Podatek cukrowy i opłata małpkowa 2021

W polskim systemie podatkowym nie zabraknie zapowiadanych od pewnego czasu „nowości”. Wśród nich znajduje się m.in. podatek cukrowy, który w opinii premiera akurat nie ma związku z trwającą pandemią, a ma charakter profilaktyczny. Rzeczywiście, danina zostaje wprowadzona z półrocznym opóźnieniem, bowiem pierwotnie miała obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

Podatek będzie dotyczył przedsiębiorców, którzy sprzedają produkty z cukrem w składzie lub substancjami aktywnymi takimi jak kofeina czy tauryna spotykanymi w tzw. napojach energetycznych. Pieniądze będą odprowadzane w momencie wprowadzenia towaru do sprzedaży. Podatek będzie składał się z dwóch składników. Pierwszy to 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Drugi element to opłata przypisana do produktów z kofeiną, tauryną lub guaraną i wyniesie 10 gr. Każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie będzie obciążony dodatkową stawką 5 groszy. Limit zostanie przekroczony za każdym razie kiedy cukru będzie więcej niż 5 gramów w 100 mililitrach napoju.

Według Polskiej Federacji Producentów Żywności opłata uderzy w cały łańcuch dostaw i może spowodować wzrost cen napojów słodzonych nawet o 40%.

Dodatkowo opodatkowana będzie także sprzedaż napojów alkoholowych w butelkach poniżej 300 ml. Zgodnie z taryfą ma być to 25zł od litra stuprocentowego alkoholu.

CIT dla spółek komandytowych

Tu nie ma jeszcze pewnych rozstrzygnięć, choć z dużym prawdopodobieństwem, można się spodziewać, że spółki komandytowe i jawne będą płacić CIT od 2021 roku. Skąd ta niepewność? Niedawno senacka komisja budżetu i finansów publicznych zarekomendowała, by usunąć z ustawy przepisy, które wprowadzą takie rozwiązanie. To ukłon w stronę pracodawców, którzy apelowali o rezygnację z takiej daniny.

Wiele wskazuje na to, że nawet jeśli senat poprze rekomendację komisji, podatek przejdzie głosami posłów, którzy mogą odrzucić poprawkę izby wyższej. Zatem można założyć, że CIT dla spółek komandytowych i tak stanie się faktem w przyszłym roku.

Droższy abonament RTV 2021

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zdecydowała o podniesieniu abonamentu radiowo-telewizyjnego wspierającego media publiczne. Od stycznia za każdy odbiornik radiowy zapłacimy 7,50 zł (+50 gr). Z kolei abonament telewizyjny będzie wynosił 24,50 zł (+1,80 zł). To oznacza, że podstawowa opłata abonamentowa RTV wzrośnie o 2,30 zł miesięcznie.

Podatek handlowy od 1 stycznia 2021?

Wiele wskazuje na to, że od nowego roku będzie obowiązywał podatek handlowy. W czwartek (26.11) w senacie, głos w tej sprawie zabrał wiceminister finansów Jan Sarnkowski, który ocenił, że „nie ma zagrożeń czysto prawnych” by taka danina zaczęła być pobierana. Przypomnijmy. Podatek od sprzedaży detalicznej ma obowiązywać sklepy wielkopowierzchniowe. 

Wzrastają podatki lokalne

Spowolnienie gospodarcze to cios nie tylko dla budżetu państwa, ale również dla kas samorządów. Stawki maksymalne dla władz lokalnych zostały podniesione o 3,9% w związku z odczytem inflacji za pierwsze półrocze 2020 (licząc rok do roku). O tyle mogą wzrosnąć podatki od nieruchomości. Wiele gmin już podjęło decyzję w tej sprawie, sięgając głębiej do portfeli mieszkańców oraz przedsiębiorców.

Maksymalna stawka za budynki mieszkalne wzrosła do 0,85 zł / m kw. powierzchni użytkowej. W przypadku powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej  stawka wzrosła do 0,99 zł /m kw. Wzrosło też opodatkowanie budynków związanych z prowadzonym biznesem — maksymalna stawka w 2021 roku wyniesie 24,84 od metra kwadratowego powierzchni użytkowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!