Opłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Będą podwyżki cen wywozu śmieci

Rada Warszawy przyjęła zmiany opłaty za wywóz śmieci. Zgodnie z nowymi przepisami, ceny wywozu śmieci w Warszawie będą uzależnione od zużycia wody. Uchwała zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2021.

Opłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Będą podwyżki cen wywozu śmieci
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 27 listopada 2020

Jakie będą zmiany w sposobie naliczania opłat z wywóz śmieci?

Od kwietnia 2021 zmieni się sposób naliczania opłat z wywóz śmieci. Opłata za wywóz śmieci będzie naliczana na podstawie danych dotyczących średniego zużycia wody przez mieszkańców.

Jeśli nieruchomość:

  • nie jest podłączona do sieci wodociągowej
  • nie ma wodomierza
  • lub nie ma danych określających zużycie wody za okres 6 kolejnych miesięcy

to nowe stawki będzie naliczać się według określonego wzoru: liczba mieszkańców razy 4 m3 wody razy 12,73 zł.

Od kiedy nowe opłaty za wywóz śmieci w Warszawie?

Zmiany miały wejść w życie 1 grudnia 2020 r. W listopadzie, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, stwierdziło częściową nieważność przepisów przyjętych przez Radę Miasta. Według RIO Rada Miasta ma obowiązek jednoznacznie stwierdzić, co jest źródłem informacji o ilości zużytej wody w konkretnych sytuacjach.

W jakiej sytuacji źródłem informacji o ilości zużytej wody jest faktura, a w jakiej odczyt z wodomierza?

W związku z tym Rada ponownie zajęła się sprawą opłat pobieranych za wywóz śmieci. Przyjęto w tej sprawie poprawki, które uwzględniły stanowisko RIO, oraz przesunęły termin wejścia w życie nowych stawek na 1 kwietnia 2021 r. Wysokość stawek pozostała taka sama jak w poprzedniej uchwale.

Ceny wywozu śmieci — ile zapłacimy?

Jak wynika z danych GUS, jeden mieszkaniec Warszawy zużywa miesięcznie ok. 4 m sześc. wody. Na tej podstawie można obliczyć, że na wywóz śmieci wyda on średnio 50 zł miesięcznie. Jeśli zużywamy więcej wody to i opłata za wywóz odpadów będzie wyższa, a jeśli mniej to analogicznie będzie ona niższa.

Uchwała uzależniająca wysokość opłat za śmieci od zużycia wody została przyjęta w jeszcze w połowie października. Przeciwni jej wprowadzeniu byli radni PiS i spółdzielnie mieszkaniowe. Ustalono wtedy, że stawka za metr sześcienny wody będzie wynosić 12 złotych i 73 grosze. Uchwała została zaskarżona przez prokuraturę, a głównym powodem dla tej decyzji były przepisy dotyczące naliczania opłat dla nieruchomości. Chodziło o te budynki, które nie są podłączone do wodociągów lub nie ma w nich wodomierzy.

Jakie są ceny wywozu śmieci w Warszawie?

Ceny wywozu śmieci w miastach kształtują się na różnych poziomach. Na ten moment w Warszawie obowiązują stałe miesięczne koszty za odbiór śmieci segregowanych. W przypadku domu jednorodzinnego cena wywozu śmieci wynosi 94 zł. W przypadku mieszkania w bloku lub kamienicy cena wynosi 65 zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!