Obowiązkowe maseczki w biurach i na halach produkcyjnych

Od poniedziałku (30.11) w polskich biurach, w których pracują przynajmniej dwie osoby, obowiązują maseczki. Formalnie, nowe, rządowe rozporządzenie weszło w życie już w sobotę. Na pracę z odsłoniętymi ustami i nosem mogą pozwolić sobie jedynie ci, którzy pracują w jednoosobowych gabinetach.  

Obowiązkowe maseczki w biurach i na halach produkcyjnych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 listopada 2020

Maseczki w zakładach pracy

Do tej pory noszenie maseczek w zakładach pracy zależne było od wewnętrznych regulacji pracodawcy. Formalnie, nie istniały przepisy nakazujące pracownikom biurowym czy na halach produkcyjnych zasłaniania ust i nosa. Teraz to obowiązek, który dotyczy każdego pomieszczenia w firmie, w którym nie jesteśmy sami. Przepisy obowiązują do 27 grudnia i mogą zostać przedłużone.

Maseczki a dystans społeczny

Obecnie obowiązek noszenia maseczek dotyczy także sytuacji, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki w dużych pomieszczeniach np. typu openspace czy w halach produkcyjnych gdzie dystans między osobami przekracza ustawowe półtora metra. To samo dotyczy korytarzy, hallów, stołówek, szatni, wind i innych wspólnych przestrzeni.

To oznacza, że zjedzenie kanapki czy wypicie kawy przy biurku, może być złamaniem przepisów, które nie przewidują tego typu wyjątków.

Jak zauważa portal RMF24.pl z obowiązku nie zostały zwolnione opiekunki w żłobkach, co może rodzić problemy w kontakcie z dziećmi, które mogą się bać opiekunek z zasłoniętą twarzą.

Kto nie musi zakładać maseczki w pracy?

Rozporządzenie wprowadza nieliczne wyjątki od używania maseczek w pracy. Z zasłaniania ust i nosa zwolnieni są m.in. kierowcy środków transportu publicznego pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów, osoby sterujące statkiem, a także załoga lotu przebywająca w kabinie pilotów w samolocie. Z obowiązku zwolnieni są także księża podczas mszy – to samo dotyczy osób inny h wyznań sprawujących kult religijny. Z obowiązku zwolniono także żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego.

Gdzie trzeba używać maseczki?

Oprócz zakładów pracy zasłanianie ust i nosa jest aktualnie obowiązkowe w autobusach, busach, tramwajach, pociągach oraz na pokładzie samolotu. Użycie maseczki jest konieczne także w prywatnym samochodzie jeśli podróżujemy z osobą, z którą nie mieszkamy pod jednym adresem. Maskę należy założyć także w budynkach użyteczności publicznej tj. w urzędzie, bibliotece, na poczcie, a także w obiektach handlowych i usługowych.

Do zakładania maseczek obowiązane są osoby uczestniczące w mszy, a także podczas wizyt na cmentarzu.

Bezwzględny obowiązek dotyczy także przestrzeni publicznej, a zatem spacer bez zasłoniętych ust oraz nosa może zakończyć się mandatem karnym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!