COVID-19: złagodzenie obostrzeń dla bibliotek od soboty 28.11
Biblioteki publiczne i naukowe, znów będą mogły udostępniać swoje zbiory od soboty 28 listopada – informuje resort kultury. Są jednak warunki – instytucje te muszą zapewnić dystans społeczny między czytelnikami. Na każdych 15 metrach kwadratowych będzie mogła przebywać jedna osoba (z wyłączeniem pracowników biblioteki). W dalszym ciągu zamknięte pozostają teatry, filharmonie, opery, muzea, kina, domy kultury, ogniska muzyczne, a także galerie sztuki.

- Mikołaj Frączak
- /
- 27 listopada 2020
Kiedy biblioteki będą ponownie otwarte?
Od 28 listopada do 27 grudnia biblioteki publiczne i naukowe będą mogły udostępniać swoje zbiory. O tłumach nie ma jednak mowy, bowiem zasada utrzymania dystansu społecznego jest podstawowym warunkiem ponownego otwarcia tych instytucji. Dodatkowo, przed wejściem do biblioteki muszą się znaleźć informacje o limicie osób (zależnym od powierzchni budynku). Konieczne jest także podjęcie środków, które będą zapewniały przestrzeganie limitu. Najpewniej będzie to jeden z pracowników instytucji, który będzie liczył i wpuszczał do budynku czytelników.
Czy dyrekcja biblioteki ma obowiązek wznowienia pracy?
Data 28 listopada ma charakter niezobowiązujący. Decyzje o dokładnym terminie otwarcia biblioteki oraz warunkach korzystania z jej zasobów pozostawiono dyrekcji instytucji. Ministerstwo kultury podkreśla, że w każdym przypadku należy wziąć pod uwagę rzeczywiste warunki lokalowe, czas korzystania z czytelni, a także sytuację epidemiczną na danym terenie.
Co z teatrami, kinami i muzeami?
Ministerstwo Kultury podkreśla w komunikacie, że nic się nie zmienia w przypadku obostrzeń wobec pozostałych instytucji kultury. Nadal nie ma mowy o organizacji wydarzeń z udziałem publiczności czy zewnętrznych eventach. Należy pamiętać, że zakazy dotyczą nie tylko zamkniętych, ale także otwartych przestrzeni.
Uwzględniając wprowadzone zasady reżimu sanitarnego, nadal można prowadzić próby i ćwiczenia przygotowań artystycznych, nagrania audio i wideo, udostępnianie przestrzeni i zbiorów muzealnych znajdujących się na wolnym powietrzu oraz udostępniania do zwiedzania lasów, parków czy zabytkowych ogrodów, które należą do instytucji kultury.
Wirtualne koncerty
- „Wszystkie inne formy działalności kulturalnej związane z udziałem publiczności, takie jak koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmów, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne, wernisaże czy udostępnianie zbiorów przez muzea będą mogły odbywać się jedynie w przestrzeni wirtualnej” — napisano w komunikacie resortu kultury.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.