Ile kosztuje rozwód?

600 zł — tyle kosztuje rozwód w Polsce. Kwota ta jest stałą opłatą związaną z postępowaniem rozwodowym. Wnosi ją strona wytaczająca powództwo. Ale to nie wszystko. Koszty, jakie trzeba ponieść za przeprowadzenie rozwodu są uzależnione od wielu czynników, m.in. stopnia zawiłości sprawy czy zgłaszanych przez strony wniosków. Na jakie dodatkowe koszty powinni przygotować się małżonkowie planujący rozwód? 

Ile kosztuje rozwód?
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 29 listopada 2020

Koszty rozwodu bez orzekania o winie

Podstawą prawną do ustalania kosztów rozwodu jest Ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych spraw cywilnych (Dziennik Ustaw z 2020 roku, poz. 755 z późniejszymi zmianami). W przypadku rozwodu bez orzekania o winie podstawowy koszt to 600 zł. Opłatę w tej wysokości wnosi strona składająca pozew. W momencie zakończenia postępowania “sukcesem” (sąd orzeka rozwód bez orzekania o winie), kwota ta jest rozliczana. Sąd zwróci powodowi 300 zł, a strona pozwana pozwana zostanie wezwana do partycypacji w kosztach; zobowiązana jest do zwrotu 150 zł stronie składającej pozew.

Jeżeli strona składająca pozew o rozwód nie jest wstanie wnieść opłaty stałej, może złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Do takiego wniosku musi wtedy dołączyć formularz o stanie majątkowym, dochodach, o sytuacji rodzinnej. Takie oświadczenie należy podpisać osobiście i złożyć wraz z pozwem o rozwód. Formularz dostępny jest w każdym sądzie oraz na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

CZYTAJ TEŻ Rozwód z orzekaniem o winie

Ile kosztuje adwokat rozwodowy?

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie i zgodności w kwestii podziału majątku strony bardzo rzadko korzystają z pomocy adwokata (pełnomocnika). Jeśli jednak zdecydują się na takie rozwiązanie, Kodeks cywilny ustalił koszt pełnomocnika na 720 zł.

W “świecie realnym” ta kwota jest jednak stanowczo wyższa i waha się średnio między 1500 a nawet 4000 zł. Wysokość kwoty zależy przede wszystkim od miasta, w którym sprawa się odbywa — w dużych ośrodkach jest oczywiście drożej. W Warszawie średni koszt za prosty rozwód to właśnie 4000 zł. Jeśli zdecydujemy się na godzinowe rozliczenie z adwokatem, średnia stawka wynosi 150 zł (VAT jest wliczony) za godzinę porady telefonicznej i 200 zł za godzinę porady w kancelarii. Stawki godzinowe są rożne w zależności od wielkości miasta. Podczas pierwszej konsultacji prawnik powinien oszacować całkowity koszt postępowania rozwodowego.

Po co więc w Kodeksie cywilnym określono kwotę 720 zł? Jeśli złożymy wniosek o zwrot kosztów postępowania sądowego w całości, to 720 zł będzie najwyższą kwotą za pełnomocnika, jaką sąd nam zwróci. W przypadku takiego wniosku musimy jednak załączyć do wniosku odpowiednie oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym uzasadniające taki wniosek.

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, zmienia się stawka adwokata. Wynagrodzenie dla kancelarii waha się od 3 tys. zł do nawet 10 tys. zł. Wysokość honorarium zależy od wielu czynników — od stopnia skomplikowania sprawy, czasu trwania postępowania, miejsca zamieszkania stron, kosztów opinii biegłych.

Generalnie rozwód bez orzekania o winie uzyskamy szybciej, bez dodatkowych kosztów finansowych, a wyrok może zapaść nawet na pierwszej rozprawie.

Sprawa rozwodowa z podziałem majątku

Koszty rozwodu wzrosną, jeśli w trakcie postępowania rozwodowego małżonkowie będą chcieli również dokonać podziału majątku. W takiej sytuacji opłata sądowa wyniesie:

  • 300 zł — jeśli małżonkowie ustalili między sobą, jak chcą podzielić wspólny majątek i do sądu zgłaszają zgodny wniosek o podział majątku,

  • 1000 zł — jeśli wniosek stron nie jest zgodny, czyli małżonkowie nie są w stanie zgodnie ustalić między sobą sposobu podziału majątku i sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd. 

Oprócz opłaty sądowej należy przygotować się również na koszty związane z wynagrodzeniem biegłego, ewentualne koszty apelacji (w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia) oraz wynagrodzenie pełnomocnika — adwokata lub radcy prawnego.

Wynagrodzenie adwokata zwiększa się, jeśli w sprawie rozwodowej orzekany jest podział majątku. Orientacyjne stawki wynoszą odpowiednio: 

  • kwota majątku od 50 tys. do 200 tys. zł — koszt adwokata wynosi 5,5 tys. zł, 

  • kwota majątku od 200 tys. do 2 mln — koszt adwokata wynosi ponad 10 tys. zł,

  • kwota majątku od 2 mln do 5 mln zł — koszt adwokata wynosi ponad 15 tys. zł,

  • przy majątku przekraczającym 5 mln zł — koszty adwokata mogą wynieść nawet 25 tys. 

Podczas sprawy o podział majątku należy się spodziewać także kosztów biegłych sądowych, którzy będą szacować wartość majątku (jeśli w tym temacie nie ma zgody stron).

CZYTAJ TEŻ Czym różni się separacja od rozwodu?

Ile kosztuje biegły sądowy?

Zgodnie z ustawą budżetową z 2019 roku kwota bazowa wynagrodzenia biegłego sądowego to 1 789,48 zł za wydanie opinii. Ostateczna kwota zależy od wielu czynników: skomplikowania sprawy, tytułu naukowego biegłego, kosztów dojazdów, kosztów zużytych materiałów. Powołany biegły może życzyć sobie rynkowej stawki za wydanie opinii. Stawka zależy od wartości rzeczy i dziedziny, ale na tę stawkę muszą zgodzić się trzy strony (sąd, strony i biegły). Jeśli któraś ze stron nie wyrazi zgody, biegły może odmówić wydania opinii, a sąd będzie zwracał się do innego biegłego, co oczywiście wydłuży czas postępowania. Biegły może być również świadkiem w sprawie, jeśli przedmiot sporu majątkowego nie przekracza 20 tys. zł.

Ile kosztują mediacje podczas rozwodu?

Mediacje w trakcie rozwodu nie są obowiązkowe. Przede wszystkim — będą przeprowadzone, jeśli zgodzą się na nie obie strony. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, ich podstawą są dobrowolność (art. 1831 § 1 Kpc) i poufność  (art. 1834 § 1 Kpc).

Nawet jak sąd wyda postanowienie o skierowaniu sprawy na mediację podczas posiedzenia niejawnego, strony mają prawo nie wyrazić zgody na taki proces. Mediacje nie odbędą się, jeśli jedna ze stron w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia lub doręczenia jej postanowienia o skierowaniu do mediacji nie zgodziła się na przeprowadzenie mediacji.

Jeśli małżonkowie zdecydują się na skorzystanie z usług mediatora podczas sprawy rozwodowej lub podziału majątku, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Pierwsze spotkanie z mediatorem wynosi 150 zł (plus VAT), kolejne sesje — 100 zł (plus VAT). Całkowity koszt mediacji nie może być wyższy niż 450 zł (plus VAT). Za proces mediacyjny strony solidarnie płacą po połowie.

Jak samodzielnie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?Jak samodzielnie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!