To ostatni moment na 300 zł od rządu
30 listopada jest ostatnim dniem przyjmowania wniosków na wsparcie „Dobry start”, czyli popularne 300+. Jeśli ktoś nie złożył stosownych dokumentów, nic straconego – o pieniądze na dziecko w wieku szkolnym można ubiegać się przez internet.

- Michał Górecki
- /
- 30 listopada 2020
Co to jest „Dobry start”?
„Dobry start” jest świadczeniem przysługującym raz w roku na dziecko uczące się aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, świadczenie przysługuje do 24. roku życia. Co do zasady wsparcie wiąże się z wrześniowymi wydatkami ponoszonymi przez rodziców w związku rozpoczynającym się rokiem szkolnym, jednak resort rodziny przewidział nieco wydłużony „bufor” czasowy. W efekcie o dodatkowe 300 złotych można się starać do końca listopada i… ani dnia dłużej.
Kto może wnioskować o 300 plus?
O wsparcie „Dobry start” może ubiegać się matka, ojciec oraz opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej stosowny wniosek składa rodzic zastępczy lub osoba zajmująca się prowadzeniem rodzinnego domu dziecka. W przypadku domów dziecka lub placówek opiekuńczo-wychowawczych jest to dyrektor tej placówki.
Świadczenie nie przysługuje rodzicom dzieci chodzącym do przedszkola oraz „zerówkowiczów”. Nie dotyczy także studentów.
Jak złożyć wniosek o 300 plus?
Warunkiem otrzymania wsparcia „dobry start” jest złożenie wniosku. Można było to zrobić od 1 lipca przez portal „Empatia”, bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 sierpnia doszła jeszcze droga tradycyjna w urzędach lub dostarczenie dokumentów przesyłką listowną. Ostatnim terminem jest poniedziałek, 30 listopada. Wnioski złożone w kolejnych dniach nie będą już rozpatrywane, a okazja uzyskania wsparcia przepadnie.
Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie resortu rodziny, wnioski można składać w tych samych instytucjach, co wniosek 500+ czyli urzędach miasta, gminy czy ośrodkach pomocy społecznej. Z uwagi na trwającą pandemię urzędy sugerują najbezpieczniejszą i pewną metodę, czyli złożenie wniosku drogą elektroniczną.
Pieniądze powinny wpłynąć na wskazane konto najpóźniej w ciągu 2 miesięcy od chwili złożenia wniosku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.