Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24.12.2020
Wraz z wprowadzeniem nauki zdalnej dla najmłodszych uczniów podstawówek od 9 listopada, powrócił dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ukończenia 8. roku życia. Dziś wiadomo, że wsparcie to zostało przedłużone do wigilii Bożego Narodzenia, czyli 24.12.2020 r.

- Anna Malinowska
- /
- 30 listopada 2020
Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Pierwotnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać do 29 listopada, czyli dnia, do którego pierwotnie obowiązywało zawieszenie zajęć dla klas I-III w szkołach podstawowych. Teraz wraz z wydłużeniem szkolnego lockdownu, wsparcie zostało przedłużone do 24 grudnia. Potem rozpoczyna się bowiem świąteczna przerwa, niejako przedłużona przez ujednolicone dla całego kraju ferie zimowe, które potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 roku.
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Jak wyjaśnia ZUS, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia w sytuacji, w której rodzice sprawują osobistą opiekę. Dotyczy to kilku sytuacji.
Po pierwsze, kiedy z powodu sytuacji epidemicznej zamknięty został żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, szkoła lub jakakolwiek inna placówka, do której dziecko uczęszczało.
Po drugie, pomoc przysługuje także w przypadku otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie epidemii.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się także rodzicom w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna, np. z powodu zakażenia wirusem lub objęcia kwarantanną.
Opieka w szkole zamiast dodatku
Niektórzy rodzice korzystają z zawartej w odpowiednim rozporządzeniu możliwości opieki nad dzieckiem prowadzonej przez szkoły podstawowe. Zgodnie z przepisami, mają one obowiązek zapewnienia jej w przypadku dzieci z klas I-III, których rodzice są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub są zaangażowani w realizację zadań publicznych związanych z walką z pandemią koronawirusa.
Rodzice, którzy chcą skorzystać z takiej możliwości, powinni złożyć stosowny wniosek do dyrekcji szkoły. W takim przypadku, nie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem niepełnosprawnymi
Nieco inne zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dotyczą rodziców dzieci niepełnosprawnych, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły czy innej placówki, a także ograniczonego działania otwartych placówek.
W tym przypadku dodatkowy zasiłek obowiązuje w przypadku dzieci do lat 16, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, do lat 18 ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a także do 24 lat jeśli przyznano im orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Małżonkowie bezrobotnych nie mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy
W myśl nowych zasad dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego bądź wychowawczego. To samo dotyczy sytuacji, w której szkoła zapewnia opiekę, ale rodzic z jakiegoś powodu nie chce z nie skorzystać.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.