Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24.12.2020

Wraz z wprowadzeniem nauki zdalnej dla najmłodszych uczniów podstawówek od 9 listopada, powrócił dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ukończenia 8. roku życia. Dziś wiadomo, że wsparcie  to zostało przedłużone do wigilii Bożego Narodzenia, czyli 24.12.2020 r.  

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24.12.2020
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 listopada 2020

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Pierwotnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać do 29 listopada, czyli dnia, do którego pierwotnie obowiązywało zawieszenie zajęć dla klas I-III w szkołach podstawowych. Teraz wraz z wydłużeniem szkolnego lockdownu, wsparcie zostało przedłużone do 24 grudnia. Potem rozpoczyna się bowiem świąteczna przerwa, niejako przedłużona przez ujednolicone dla całego kraju ferie zimowe, które potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 roku.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Jak wyjaśnia ZUS, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia w sytuacji, w której rodzice sprawują osobistą opiekę. Dotyczy to kilku sytuacji.

Po pierwsze, kiedy z powodu sytuacji epidemicznej zamknięty został żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, szkoła lub jakakolwiek inna placówka, do której dziecko uczęszczało.

Po drugie, pomoc przysługuje także w przypadku otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie epidemii.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się także rodzicom w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna, np. z powodu zakażenia wirusem lub objęcia kwarantanną.

Opieka w szkole zamiast dodatku

Niektórzy rodzice korzystają z zawartej w odpowiednim rozporządzeniu możliwości opieki nad dzieckiem prowadzonej przez szkoły podstawowe. Zgodnie z przepisami, mają one obowiązek zapewnienia jej w przypadku dzieci z klas I-III, których rodzice są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub są zaangażowani w realizację zadań publicznych związanych z walką z pandemią koronawirusa.

Rodzice, którzy chcą skorzystać z takiej możliwości, powinni złożyć stosowny wniosek do dyrekcji szkoły. W takim przypadku, nie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem niepełnosprawnymi

Nieco inne zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dotyczą rodziców dzieci niepełnosprawnych, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły czy innej placówki, a także ograniczonego działania otwartych placówek.

W tym przypadku dodatkowy zasiłek obowiązuje w przypadku dzieci do lat 16, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, do lat 18 ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a także do 24 lat jeśli przyznano im orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Małżonkowie bezrobotnych nie mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W myśl nowych zasad dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego bądź wychowawczego.  To samo dotyczy sytuacji, w której szkoła zapewnia opiekę, ale rodzic z jakiegoś powodu nie chce z nie skorzystać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!