PFR skontroluje beneficjentów tarczy finansowej

Do tej pory w ramach PFR tarczy finansowej, do przedsiębiorców trafiło ponad 60 mld zł. PFR skontroluje wybrane firmy.

PFR skontroluje beneficjentów tarczy finansowej
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 30 listopada 2020

Co sprawdza PFR?

Kontrole PFR-u będzie można podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim weryfikacji podlegać będzie etap złożenia wniosku. Kontrolerzy sprawdzą, czy w firmie rzeczywiście nastąpił spadek sprzedaży. Kolejnym krokiem będzie weryfikacja, czy spadek jest zgodny z tym, który przedstawiono we wniosku. Następnym etapem może być sprawdzenie, czy podane we wniosku zatrudnienie zgadza się z tym faktycznym.

Kontroli dodatkowo podlegać będzie:

 • kwestia zadłużenia związana ze składkami ZUS oraz podatkiem dochodowym;
 • czy wobec danej firmy nie było prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne;
 • czy firma spełniała wszystkie kryteria niezbędne do zaliczenia jej do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Ostatni punkt jest istotny z powodu zmian, które miały miejsce w trakcie naboru wniosków. PFR w pierwszej kolejności wskazał definicję MŚP na podstawie Prawa przedsiębiorców. Po paru dniach zmienił ją, bazując na rozporządzeniu UE (651/2014). W przypadku prawa przedsiębiorców łatwo określić status, czy firma należy do sektora MŚP. Wystarczy znać ilości pracowników oraz znać obroty firmy lub roczną sumę bilansową. W przypadku definicji wynikającej z rozporządzenia nie jest to już takie proste. Dotyczy to zwłaszcza spółek z grup kapitałowych.

Jakie będą kolejne etapy kontroli ze strony PFR?

W następnym etapie urzędnicy PFR sprawdzą, w jaki sposób wykorzystano pieniądze z tarczy. Podczas kontroli urzędnicy sprawdzą, czy firma wykorzystała środki z subwencji zgodnie z ich przeznaczeniem.

Na co można przeznaczyć środki z tarczy PFR?

Na przykład na:

 • wynagrodzenie dla pracowników,
 • zakup niezbędnych materiałów,
 • pokryć inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
 • spłatę kredytu w wysokości 25% subwencji
 • inwestycje w rozwój firmy.

Właściciele firm muszą pamiętać również o obowiązku złożenia odpowiednich dokumentów do banku. Mają na to czas do dnia 31 grudnia 2020 r. Dokumenty powinny potwierdzać, iż umowę o otrzymaniu wsparcia finansowego, podpisała osoba, która była do tego uprawniona. W przypadku niedostarczenia odpowiednich dokumentów PFR może wezwać beneficjenta do zwrotu subwencji.

Kiedy rozpoczną się kontrole PFR?

Przewiduje się, że kontrole rozpoczną się jeszcze w tym roku. Według ekspertów, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrole będą przeprowadzane zdalnie. Co ważne kontrolerzy PFR będą korzystać ze wsparcia zarówno urzędników administracji skarbowej, jak i funkcjonariuszy CBA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!