Rusza DOM czyli Domowa Opieka Medyczna

Po zdalnej pracy i zdalnym nauczaniu, czas na… zdalne monitorowanie pacjentów z COVID-19. Ministerstwo Zdrowia uruchamia w całym kraju program Domowej Opieki Zdrowotnej (DOM). Każda osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 może otrzymać pulsoksymetr badający poziom nasycenia krwi tętniczej tlenem (spirometrię) i przesyłający dane do centrum monitoringu.

Rusza DOM czyli Domowa Opieka Medyczna
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 grudnia 2020

Jak działa Domowa Opieka Medyczna?

Urządzenie mierzące spirometrię, które zarejestruje niebezpieczny dla zdrowia spadek parametrów zaalarmuje zdalnie centrum monitoringu, które wezwie do pacjenta ambulans, który przewiezie go do szpitala.

Jak tłumaczy ministerstwo zdrowia, dzięki projektowi, wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem badania na koronawirusa będą objęci opieką medyczną – w tym przypadku w formie zdalnej. Na początek działania programu zdalną opieką objęto siedem tysięcy pacjentów. Według badań, na które powołuje się minister zdrowia Adam Niedzielski, przyczyną dużej części zgonów jest zwlekanie z hospitalizacją. Projekt ma temu zapobiec.

To ostatni moment na 300 zł od rząduTo ostatni moment na 300 zł od rząduMichał Górecki

Pacjent objęty programem DOM zakłada na palec pulsoksymetr. Ten łączy się z telefonem w którym musi być zainstalowana aplikacja PulsoCare. Wyniki po wprowadzeniu do aplikacji lub w komputerze zostają przesyłane do centrum monitoringu. Każdy przypadek pogorszenia parametrów będzie generował powiadomienie konsultantów, którzy podejmą odpowiednie działania. Np. skierują pacjenta na teleporadę lub wyślą pod jego adres pogotowie ratunkowe.

Jak otrzymać pulsoksymetr?

Pacjenci po 55 roku życia z pozytywnym wynikiem badania w kierunku SARS-CoV-2 zostają automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej. Urządzenia będą dostarczane za pośrednictwem Poczty Polskiej.

W przypadku młodszych pacjentów, konieczne jest wypełnienie formularza Pulsocare, który zamieszczono na stronie Ministerstwa Zdrowia. W innym przypadku, osoba poniżej 55 roku życia musi zostać zakwalifikowana przez lekarza POZ, który został zarejestrowany w systemie Domowej Opieki Medycznej. Wówczas pacjent otrzyma dane do logowania w systemie poprzez wiadomość SMS, a urządzenie podobnie jak w poprzednim przypadku, zostanie dostarczony przez listonosza.

Czy Domowa Opieka Medyczna jest skuteczna?

W opinii ekspertów zdalna opieka za pomocą przesyłania telemedycznych danych dotyczących spirometrii pozwala na objęcie ciągłą opieką pacjentów z COVID-19. Szczególnie jest to istotne w przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby, którym grozi ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Zdarza się, że mimo dobrego samopoczucia następuje spadek saturacji, a w płucach występują poważne zmiany. Dodatkowo istotny jest aspekt psychologiczny – prawidłowe wyniki dają poczucie bezpieczeństwa.

Mam własny pulsoksymetr – czy mogę włączyć się do programu DOM?

Każda osoba, która posiada własny pulsoksymetr również może włączyć się do Domowej Opieki Medycznej. Informacje w tej sprawie są udzielane na Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem 800190590.

Cztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firmCztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firm Jacek Szczęsny

Czym jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to niewymagające zaawansowanych umiejętności obsługi urządzenie, które nieinwazyjnie mierzy saturację krwi oraz tętno. W przypadku zdrowych osób saturacja powinna wynosić między 95 a 100% Pomiary poniżej 90% w przypadku osób dorosłych świadczą o poważnych problemach z natlenieniem krwi tętniczej i mogą być wskazaniem do podjęcia natychmiastowego leczenia np. w warunkach szpitalnych.

Ile kosztuje Domowa Opieka Medyczna?

Jak informuje resort zdrowia, program Domowej Opieki Medycznej (DOM) jest bezpłatny. W całości finansuje go z własnych środków ministerstwo w ramach zawiązanej w związku z epidemią rezerwy celowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!