To już jest koniec. Nie ma już pieniędzy w programie „Mój Prąd”

Program „Mój Prąd” cieszył się w 2020 roku takim zainteresowaniem, że pula środków, mimo zwiększenia o dziesięć procent wyczerpała się na dwa tygodnie przed końcowym terminem przyznawania wsparcia. Jak informuje resort klimatu, nabór wniosków potrwa tylko do 7, a nie jak planowano wcześniej do 18 grudnia.

To już jest koniec. Nie ma już pieniędzy w programie „Mój Prąd”
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 grudnia 2020

Do kiedy wnioski „Nasz Prąd”?

Gdyby nabór w ramach programu Mój Prąd odbywał się wyłącznie w drodze osobistego składania dokumentów, to przed oddziałami Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ustawiałyby się długie kolejki chętnych. Na szczęście możliwe jest elektroniczne aplikowanie o wsparcie „zielonych” inwestycji.

Jak poinformowało ministerstwo klimatu, budżet zwiększony ostatnio do 1,1 mld złotych został wyczerpany. Wsparcie trafi do 220 tysięcy osób, które z odbiorców energii chcą stać się prosumentami, którzy również produkują prąd – w tym przypadku z energii słonecznej.

Z powodu wykorzystania puli nabór wniosków zakończy się 7 grudnia 2020 roku. Aplikacje można składać do 6 grudnia (włącznie)na stronie gov.pl. Zgodnie z regulaminem programu nabór wniosków miał potrwać do 18 grudnia lub do wyczerpania środków. Teraz wiadomo, że decydujący stał się drugi wariant.

Boom na fotowoltaikę

„Dodatkowe 100 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w bardzo krótkim czasie zachęciło kolejne 20 tys. polskich rodzin do ubiegania się o wsparcie z „Mojego Prądu”. To pokazuje, że zainteresowanie Polaków dotacjami do mikroinstalacji fotowoltaicznych cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem” — powiedział  minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Przeliczając powiększoną alokację w wysokości 1,1 mld złotych na maksymalną kwotę dofinansowania w wysokości 5 tys. złotych, można obliczyć, że z dotacji w ramach programu „Mój Prąd” skorzysta… 220 tys. beneficjentów. Dla porównania, to tyle ile wynosi liczba mieszkańców Częstochowy. Według statystyk zdarzały się dni, w których liczba wniosków dochodziła do dwóch tysięcy.

Kiedy pieniądze z programu Mój Prąd?

Według wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)  Pawła Mirowskiego, przy aktualnej licznie złożonych wniosków ich ocena oraz wypłata wsparcia potrwa do połowy 2021 roku.

Mój Prąd 2021

Wiele wskazuje na to, że w roku 2021 pojawi się kolejna okazja do skorzystania ze wsparcia na instalacje fotowoltaiczne. Według wiceszefa NFOŚIGW jego instytucja wraz z resortem klimatu i środowiska pracują nad nową edycją programu „Mój Prąd”. Niewykluczone, że będzie ona oferowała dodatkowe możliwości inwestowania w ekologiczne technologie energetyczne. „Chcemy rozszerzyć program o dotacje m.in. na punkty ładowania dla samochodów elektrycznych” – ujawnił Paweł Mirowski.

Co to jest Mój Prąd?

Program „Mój Prąd” jest jednym z największych na całym kontynencie instrumentów, które wspierają inwestycje w mikroinstalacje fotowoltaiczne, których moc mieści się w przedziale 2-10 kW dla osób fizycznych.

Szacuje się, że łączna moc instalacji ze złożonych wniosków pozwoli na generowanie około 1,2 GW (gigawatów) energii, które w skali roku będą mogły wyprodukować 1200 GWh energii z czystych źródeł. „Pierwsze dwa nabory Mojego Prądu przyczynią się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok” — napisano na stronie resortu klimatu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!