Czy można pobierać emeryturę i rentę po zmarłej osobie?
Według obowiązujących przepisów, prawo do pobierania świadczeń emerytalnych i renty, przestaje obowiązywać wraz ze śmiercią beneficjenta. Istnieje jednak sposób na to, by pieniądze z ostatniej emerytury, czy renty zostały przekazane pozostałym członkom rodziny. Co zrobić, by otrzymać niezrealizowane świadczenie?

- Jan Wróblewski
- /
- 8 grudnia 2020
Co nazywamy niezrealizowanym świadczeniem?
Niezrealizowane świadczenie to w tym przypadku emerytura lub renta, do której zmarła osoba była uprawniona, lecz nie zdążyła jej odebrać przed śmiercią.
W sytuacji, gdy mówimy o świadczeniu, które należało się zmarłemu za miesiąc, w którym umarł, ZUS ma obowiązek rozpatrzyć, złożony przez członka rodziny wniosek. Na jego podstawie Zakład wydaje decyzję o przekazaniu pieniędzy uprawnionym osobom. Należy pamiętać, że wniosek o niezrealizowane świadczenie trzeba złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie. W sytuacji, gdy pieniądze zostały wypłacone na konto, musimy pamiętać, że zwrot dotyczy tylko tych świadczeń, które zostały wypłacone za okres po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć świadczeniobiorcy.
Pamiętajmy, że za niezrealizowane świadczenie, uznaje się również sytuację, w której osoba złożyła wniosek o emeryturę lub rentę i nie doczekała wydania decyzji w tej sprawie. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia, gdy złożono wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty. Podwyższone świadczenie również może zostać wypłacone członkowi rodziny w ramach niezrealizowanych świadczeń.
Co zrobić, by otrzymać pieniądze?
Musimy wiedzieć, że istnieją przepisy, które określają postępowanie w takiej sytuacji. Dotyczą one między innymi wypłacania środków w tradycyjny sposób. Chodzi o sytuację, w której listonosz próbuje dostarczyć pieniądze beneficjentowi i okazuje się, że ta osoba nie żyje. W takim przypadku doręczyciel nie może przekazać ich rodzinie. Obowiązkiem listonosza, jest zwrócenie całej kwoty do ZUSU. Dzieje się tak, ponieważ chcąc pobrać świadczenie za zmarłą osobę, najpierw musimy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia niezrealizowanego. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu pisma, listonosz ma prawo wręczyć pieniądze, rodzinie zmarłego.
Kto może ubiegać się o wypłatę niezrealizowanego świadczenia?
Do uprawnionych członków rodziny, którzy mogą otrzymać niezrealizowane świadczenie, należą:
mąż, żona lub dzieci zmarłego
małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego
pozostali członkowie rodziny, uprawnieni do renty rodzinnej
osoby, na których utrzymaniu pozostawała osoba zmarła (w razie braku małżonka i dzieci).
Należy pamiętać, że ubiegając się o wypłatę niezrealizowanego świadczenia, musimy posiadać kilka istotnych dokumentów, takich jak:
odpis aktu zgonu,
odpis aktu małżeństwa
odpis aktu urodzenia
środki dowodowe potwierdzające fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.