Specjalne taryfy dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Rozwój elektromobilności oraz wsparcie dla budowy ogólnodostępnych stacji ładowania elektrycznych samochodów – to główne wprowadzenia specjalnej e-taryfy, która zacznie obowiązywać 1 kwietnia 2021 roku – poinformował resort klimatu. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie już zostało opublikowane.  

Specjalne taryfy dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 grudnia 2020

E-taryfa dla stacji ładowania samochodów

Zgodnie z ideą wprowadzenia specjalnej taryfy, obniżone zostaną stałe koszty działania stacji ładowania pojazdów. Mowa o zmniejszeniu kosztów dostaw prądu do urządzeń zasilających elektryczne samochody.

Jak działa e-taryfa?

Jak wyjaśnia ministerstwo klimatu i środowiska — „Taryfa ta zakłada częściowe przeniesienie ciężaru finansowego ze składnika stałego stawki sieciowej na składnik zmienny, który powiązany jest z rzeczywistym zakresem wykorzystania infrastruktury ładowania”.

Powstanie więcej stacji ładowania pojazdów

Obecnie operatorzy stacji ładowania udostępnionych właścicielom pojazdów elektrycznych muszą liczyć się z dość wysokimi kosztami związanymi np. ze stałymi opłatami dystrybucyjnymi, które są oceniane jako nieproporcjonalnie wysokie w porównaniu do rzeczywistych kosztów związanych ze zużyciem energii podczas procesu ładowania baterii w pojazdach elektrycznych.

Teraz ma się to zmienić. Obniżka kosztów ma być zachętą dla potencjalnych inwestorów, którzy chcą stworzyć stacje ładowania. Obniżeniu powinny ulec również ceny usług związanych z ładowaniem samochodów na prąd. Chyba że właściciele tego typu infrastruktury będą woleli uzyskiwać z tego typu biznesu wyższe marże.

Szybsze ładowanie dzięki e-taryfie?

Resort klimatu ocenia, że nowa e-taryfa wpłynie na decyzje o zwiększeniu mocy stacji ładującej samochody elektryczne. To powinno przełożyć się na szybsze ładowanie pojazdów i krótszy czas przygotowania auta do podróży.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!