Ile może dorobić emeryt?

Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści mogą od grudnia więcej dorobić do świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zmniejszy rentę lub emeryturę dopiero, gdy wynagrodzenie z dodatkowej pracy przekroczy 3618,30 zł brutto. Jakie są nowe kwoty graniczne? Sprawdziliśmy!

Ile może dorobić emeryt?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 grudnia 2020

Czy emeryt i rencista może dorabiać?

Każdy emeryt przed osiągnięciem wieku emerytalnego oraz osoba pobierająca rentę ma prawo dorobić. Dla wielu osób to sposób na podreperowanie domowego budżetu oraz podtrzymanie aktywności zawodowej. Niestety, zgodnie z przepisami dodatkowa praca może skończyć się pomniejszeniem, a nawet zawieszeniem świadczeń. Stanie się tak wówczas, gdy dodatkowe wynagrodzenie przekroczy ściśle określone kwoty graniczne.

Od czego zależą kwoty graniczne dla dorabiających rencistów?

Kluczowe są tutaj tzw. „kwoty graniczne”, które zmieniaj się co trzy miesiące i są uzależnione od średniej płacy w Polsce. Z uwagi na fakt, że w trzecim kwartale 2020 roku przeciętne wynagrodzenie wzrosło do 5168,93 zł z 5024,48 zł w drugim kwartale, zmienił się także limit przychodów dla dorabiających rencistów czy emerytów. Nowa kwota obowiązuje od 1 grudnia 2020 r.

Ile może dorobić emeryt lub rencista?

Zgodnie z przepisami, przychód do 70% przeciętnego wynagrodzenia nie ma wpływu na zmniejszenie otrzymywanych rent czy emerytur. Od 1 grudnia 2020 kwota ta wynosi 3618,30 zł brutto. To oznacza, że dorabiający świadczeniobiorca może bez obaw poprosić o podwyżkę w wysokości około 100 złotych – bowiem mniej więcej o tyle wzrosła kwota graniczna. Jeżeli świadczeniobiorca zarobi więcej, jego świadczenie zostanie zmniejszone dokładnie o kwotę, jaką przekroczył wspomniany limit.

Kiedy ZUS zawiesi wypłatę świadczeń?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi świadczenia tych emerytów i rencistów, którzy dorobią więcej niż 130% średniej pensji w Polsce. Od 1 grudnia wskaźnik ten wynosi 6719,70 zł brutto.

Pamiętajmy, że ograniczenia nie dotyczą emerytów, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny, który w przypadku kobiet wynosi 60, a mężczyzn 65 lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!