Jesteś importerem? Niedługo zmienią się przepisy celne

Koniec z odrębnym postępowaniem celnym i podatkowym w przypadku importu towarów. Teraz prowadzone będzie tylko jedno postępowanie dla wszelkich należności i opłat wymaganych prawem. Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie Prawa celnego, oraz niektórych innych ustaw.

Jesteś importerem? Niedługo zmienią się przepisy celne
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 grudnia 2020

Jedno postępowanie i jedna decyzja dla importera

To oznacza, że wydana zostanie tylko jedna decyzja, którabędzie zawierała cło, podatki i opłaty. To spore ułatwienie, bowiem wzależności od rodzaju importowanego towaru, czasem konieczne jest uzyskaniekilku decyzji. Dzięki nowym przepisom prawne uregulowania dotyczące importumają być łatwiejsze oraz pozwolą zaoszczędzić sporo czasu.

Zdaniem szefowej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS)Magdaleny Rzeczkowskiej, nowe rozwiązania ułatwiają działalność gospodarczą,która wiąże się z przywozem towarów z zagranicy. To efekt postulatów zarównoprzedsiębiorców jak i funkcjonariuszy KAS. „Założeniem jest usprawnienie wydawaniadecyzji dotyczących należności celnych, podatkowych i opłat związanych z importemtowarów. Naszym celem jest również odformalizowanie procedur w sprawachcelnych” - wyjaśniła w komunikacie.

Ograniczenie kosztów importu

Nowe przepisy mają obniżyć koszty,jakie ponosi przedsiębiorca oraz… urząd celno-skarbowy. Każdy importer będziemógł sprawnie załatwić swoje sprawy związane z należnościami – zarówno celnymijak i podatkowymi. Zmniejszona zostanie także biurokracja m.in. poprzezograniczenie formalności procedury „wpisu do wykazu gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji składanych jako zabezpieczeniepokrycia kwot wynikających z długów celnych”. Odtąd wykaz gwarantów ma być prowadzony przez szefa KAS ito on będzie mógł podjąć decyzję o ewentualnym wpisie do tego rejestru.

Czy można zmienić numer PESEL?Czy można zmienić numer PESEL? Michał Górecki

Rząd zapowiada takżeodformalizowanie wpisu osoby na listę agentów celnych. Tu decydującą rolębędzie odgrywał dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Podmioty iosoby zainteresowane takim wpisem, będą krócej czekały na finał swojej sprawy.

Zmieni się także trybprowadzenia kontroli celno-skarbowych – ma być on ujednolicony i przejrzysty.

PESEL dla cudzoziemców

Projekt ustawy przyjętej przezrząd przewiduje także możliwość nadawania numeru PESEL cudzoziemcom, którzy nieprowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT,oraz którzy nie posiadają zameldowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.Wszystko po to, by ograniczyć ewentualne błędy czy nieprawidłowości po stroniepodatników i ułatwić życie tym pracodawcom, którzy w swoich firmach zatrudniająpracowników z zagranicy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!