Czy można zmienić numer PESEL?

Numer PESEL, wydawany w celach ewidencyjnych, jest niezwykle potrzebny w wielu sytuacjach życia codziennego. Bez jego znajomość na przykład trudno jest załatwić jakąkolwiek sprawę w urzędzie albo banku. PESEL wydawany jest tuż po urodzeniu. Czy można zmienić numer PESEL i w jakich sytuacjach?

Czy można zmienić numer PESEL?
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 września 2020

Kto może się ubiegać o zmianę numeru PESEL?

Zmiana numeru PESEL jest możliwa tylko  i wyłącznie w określonych sytuacjach. Dotyczy to takich okoliczności jak zmiana daty urodzenia albo zmiana płci. Oba te elementy są bowiem uwzględnione w 11 cyfrowym kodzie. Zmienić numer PESEL można także w przypadku błędu urzędnika lub podaniu mu nieprawidłowych danych. Wówczas numer ten będzie niepoprawny, co także skutkować może koniecznością wystąpienia o zmianę PESELU. Nieprawidłowe dane dotyczące tożsamości danej osoby są poważnym problemem i należy to załatwić jak najszybciej.

Odmienną sytuacją jest adopcja dziecka. Wówczas automatycznie zmienia się numer PESEL ze względu na nadanie nowego aktu urodzenia. W takiej sytuacji rodzice adopcyjni nie muszą się nigdzie zgłaszać.

Co roku urzędnicy dokonują aż kilku tysięcy takich zmian i korekt.

W jaki sposób zmienia się numer PESEL?

Zmiana numeru PESEL jest bezpłatna. W celu dokonania tej zmiany należy wypełnić odpowiedni wniosek. Składa się go bezpośrednio do Ministerstwa Cyfryzacji. Wówczas należy napisać również podanie o zmianę numeru PESEL. Inaczej jest w przypadku złożenia wniosku do urzędu stanu cywilnego lub urzędu gminy. Tam urzędnicy dokonają sami wszelkich formalności. W przypadku zmiany daty urodzenia albo zmiany płci należy przedstawić dokumenty, które to potwierdzą. Niczego więcej nie trzeba już robić.

Uprawniony do zmiany numeru PESEL jest tylko i wyłącznie minister właściwy do spraw informatyzacji. Dzieje się tak na podstawie wniosku wydanego przez kierownika urzędu stanu cywilnego, urzędu gminy, a także ministerstwa cyfryzacji. Kierownik urzędu stanu cywilnego dokona zmiany numeru PESEL, jeżeli doszło do zmiany daty urodzenia albo zmiany płci. Jeżeli zaszła pomyłka przy jego nadawaniu, zajmie się tym urząd gminy.

Zgodnie z przepisami prawa, rejestr PESEL gromadzi dane obywateli polskich zamieszkujących w kraju oraz zagranicą (pod warunkiem starania się przez nich o polski dokument tożsamości) oraz cudzoziemców. Zgodnie z prawem w przypadku obcokrajowców zbiera się dane związane z osobami, które uzyskały prawo stałego pobytu w Polsce, którym udzielono zezwolenia na osiedlenie się albo które uzyskały status uchodźcy, azyl albo ochronę czasową. Istnieją sytuacje, w których dotyczy to również członków rodzin takich osób.

Niektóre osoby chciałyby zmienić PESEL z innych niż wymienione powody. Nie jest to jednak możliwe. Takie elementy, jak względu religijne (na przykład występowanie w PESELU liczb uważanych za pechowe albo nawet obrazoburcze) nie jest uważane za wystarczające do zmiany tego numeru ewidencyjnego. Numer jest nadawany losowo, nie może być więc mowy o żadnych złych intencjach. Przypomnieć należy, że pierwsze sześć cyfr oznacza datę urodzenie, kolejne trzy to liczba porządkowa. Przedostatnia cyfra oznacza płeć, a ostatnia jest numerem kontrolnym.

Często pojawiają się również pytania o zmianę numeru PESEL po ślubie. Nie ma takiej prawnej możliwości. Kobieta, zmieniająca po ślubie nazwisko, posługuje się tym samym numerem. W urzędzie stanu cywilnego zostanie ono więc wyłącznie podmienione, ale nie ma to żadnego wpływu na numer ewidencyjny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!