W dobie pandemii wzrośnie zainteresowanie e-korepetycjami

Choć uczniowie powrócili do szkół, a większość z nich zdobywa wiedzę zasiadając w szkolnych ławkach, można się spodziewać, że czekają nas pewne przetasowania na rynku korepetycji – uważają nauczyciele. Strach przed koronawirusem, oraz doświadczenia z edukacji zdalnej przed wakacjami mogą zwiększyć zainteresowanie dodatkowymi zajęciami z użyciem komunikatorów elektronicznych.

W dobie pandemii wzrośnie zainteresowanie e-korepetycjami
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 września 2020

Rynek korepetycji w Polsce

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, 1 września 2020 roku naukę rozpoczęło w całym kraju 4 mln 650 tysięcy uczniów szkół podstawowych (ok 3 mln) oraz ponadpodstawowych (pozostali). Zgodnie z badaniami CBOS około 17% z nich w mniejszym lub większym stopniu sięga po pomoc korepetytorów, co oznacza, że wielkość tego rynku możemy oszacować na 750-800 tysięcy osób. Niestety, trudno jest oszacować odsetek zajęć online, choć biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną oraz powszechność elektronicznych korepetycji, należy spodziewać się, że branża pójdzie w tym roku na rekord. Już cztery lata temu w ocenie portalu e-korpetycje.net co czwarta dodatkowa lekcja odbywała się w sieci. Dziś, sami nauczyciele dorabiający w roli korepetytorów uważają, że najbezpieczniejsze będą zajęcia właśnie przez internet.

Pandemia zmienia charakter korepetycji

Pandemia koronawirusa dla wielu nauczycieli stała się z konieczności czasem przyspieszonego kursu kompetencji cyfrowych. Konieczność prowadzenia zajęć w sieci od kwietnia do czerwca spowodowała, że nawet ci, którzy jeszcze pół roku temu niechętnie podchodzili do lekcji on-line, teraz traktują je jako rozwiązanie idealne. Biorąc pod uwagę strach przed zakażeniem, tego usługi będą tylko zyskiwały zwolenników, także w oczach rodziców, którzy finansują dodatkowe zajęcia swoich pociech.

W ten oto sposób rynek korepetycji w Polsce, z rozdrobnionego na lokalne strefy zamienia się w ogólnopolski. Specyfika pracy on-line sprawia, że uczeń z niewielkiej miejscowości np. w województwie lubuskim, może pobierać lekcje u nauczyciela w Warszawie czy Krakowie. Nie będzie już skazany na te same osoby z okolicy w której mieszka. Z drugiej strony, także nauczyciel w dowolnym miejscu kraju będzie mógł szukać klientów oddalonych od niego o setki kilometrów, a w przypadku native speakerów także o tysiące.

Koszt korepetycji w Polsce

Przeglądając oferty korepetycji na popularnych portalach nie zauważamy zmian w wycenie usług korepetytorów. Uśredniając można powiedzieć, że jest to 60 zł. Zdarzają się tanie usługi za trzydzieści kilka złotych za godzinę lekcyjną, ale również oferty dochodzące do 100 złotych. Biorąc pod uwagę zmiany na rynku, należy się spodziewać, że aby powalczyć o nowego ucznia lub utrzymać dotychczasowego nie można pozwolić sobie na radykalną podwyżkę. Pamiętajmy, że oprócz doświadczenia i pozytywnych opinii ogromną rolę w Polsce w dalszym ciągu odgrywa cena. Ci, którzy przestrzelą ze swoimi oczekiwaniami, mogą bardzo szybko stracić klientów.

Na co uważać wykupując korepetycje

Obecnie istnieje wiele możliwości wyboru odpowiedniego nauczyciela. W internecie znajdziemy czasem tysiące ogłoszeń z jednego przedmiotu (no, chyba, że jest to język japoński). Dokonując wyboru warto podeprzeć się opiniami i rekomendacjami innych rodziców czy uczniów, czasem korepetycji (godzina lekcyjna czy zegarowa) oraz doświadczeniem nauczyciela. Po krótkim opisie jesteśmy w stanie ocenić, czy mamy do czynienia z człowiekiem z pasją czy jedynie kolejnym chętnym na dodatkowy zarobek – oczywiście nie zawsze możemy to ocenić czytając jedynie ogłoszenie. Pamiętajmy także, że korepetycje, choć są powszechną formą pomocy w nauce dla uczniów, nie są usługą z gwarancji satysfakcji. Niezależnie od tego czy odbywają się one w domu nauczyciela lub ucznia czy też w sieci, wiele będzie zależało od postawy młodego człowieka, który zamykając się z różnych powodów na przekazywaną wiedzę, nie będzie w stanie odpowiednio wykorzystać tego czasu.

Elektroniczne korepetycje także w grupach

Pamiętajmy, że wiele komunikatorów poznanych przez dzieci i nauczycieli choćby w okresie szkolnego lockdownu umożliwia zdalną pracę z całą grupą osób. W przypadku korepetycji może być to sposób na obniżenie kosztów ponoszonych przez rodziców. Doświadczenie pokazuje, że grupowe zajęcia w sieci mogą być ostatecznie dużo tańsze – nawet o kilkadziesiąt procent. Przyjmując, że w wielu rodzinach miesięczny budżet korepetycyjny to czasem kilkaset złotych, to dość istotna różnica, pozwalająca zaoszczędzić niemałe pieniądze.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!