Raport po burzach: Ile kosztuje usunięcie śladów gradu z auta?

Październikowa aura zaskoczyła wszystkich.  W wielu miejscach w kraju  przeszły gwałtowne burze z gradem. Lodowe kule uszkodziły karoserie i szyby wielu aut. Sprawdziliśmy ile kosztuje usunięcie śladów gradu z auta.

Raport po burzach: Ile kosztuje usunięcie śladów gradu z auta?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 października 2020

Jak usunąć ślady gradu z auta

Wgniecenia o średnicy kilku centymetrów to charakterystyczne uszkodzenie nadwozia samochodu spowodowane przez gradobicie. W przypadku, kiedy decydujemy się na ich likwidację nie warto iść na skróty. Naprawa z wykorzystaniem szpachli oraz lakierowanie, po pierwsze wcale nie będzie tanie, po drugie, efekt takiej interwencji blacharskiej raczej nie utrzyma się przez długi czas odsłaniając po jakimś czasie okrągłe uszkodzenia.

Wiele warsztatów oferuje nowoczesną metodę „wyciągania” wgnieceń. Jeżeli nie doszło do uszkodzenia lakieru, taki zabieg pozwoli na przywrócenie stanu auta sprzed gradobicia. Niestety, nie jest to rozwiązanie tanie – przynajmniej na pierwszy rzut oka.

CZYTAJ TEŻCzy szef może mi zabronić przyjścia do pracy z psem?

Ile kosztuje wyciąganie wgnieceń po gradobiciu?

Początkowo, cennik takiej usługi może nas skutecznie odstraszyć. Usunięcie pojedynczych uszkodzeń to koszt ok. 150 złotych „od wgniecenia”. Warto jednak porozmawiać z właścicielem serwisu blacharskiego. Jeżeli „dołków” jest więcej można wynegocjować spory rabat. W jednym z warsztatów, który zapytaliśmy o taką naprawę, likwidacja 25 gradowych zagłębień wyniosła nas… 1600 złotych. Na szczęście w naszym przypadku nie doszło do uszkodzenia szyb, co mogłoby znacząco powiększyć budżet takiej naprawy.

Czy uszkodzenia po gradobiciu usunę z AC?

Zdecydowana większość ubezpieczeń autocasco dostępnych na rynku nie posiada wyłączeń dotyczących skutków gradobicia. Warto jednak dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To jedyne miejsce, gdzie ubezpieczyciel może ograniczyć swoją odpowiedzialność, co oznacza, że w takim przypadku, to kierowca będzie musiał głębiej sięgnąć po kieszeni.

CZYTAJ TEŻ 5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu

Jak chronić samochód przed gradobiciem?

Jeżeli nie posiadamy garażu lub wiaty, ochrona samochodu przed skutkami gradobicia będzie praktycznie niemożliwa. Jedynym sposobem jest nakrycie auta na czas burzy grubym kocem lub narzutą. W ten sposób skutecznie ograniczymy wpływ uderzeń nawet sporych rozmiarów lodowych kul. Pamiętajmy jednak przy tym o swoim bezpieczeństwie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!