Za brak maseczki będzie mandat. Nawet 500 zł. Bez wyjątku

Za brak maseczki na twarz i usta mają być karani wszyscy. Bez wyjątku.

Za brak maseczki będzie mandat. Nawet 500 zł. Bez wyjątku
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 października 2020

Koniec taryfy ulgowej. Nie zastosowanie się do polecenia by zakryć nos i usta, grozi mandatem do 500 zł. O ile jeszcze niedawno traktowaliśmy takie komunikaty jak zalecenia, a nie obowiązek, teraz kończy się pobłażanie. Karani będą wszyscy, którzy nie podporządkują się nakazowi.

Wszystko w ramach polityki „zero tolerancji”. Zgodnie z założeniami jeśli osoba nie zastosuje się do obowiązku zakrywania ust i nosa, będzie od razu karana mandatem. I to bez wyjątku. O tym, czy mandat będzie wystawiany zdecyduje policjant, który samodzielnie będzie podejmował decyzję, czy mandat jest konieczny, czy wystarczy pouczenie. W niektórych przypadkach sprawa będzie też kierowana do sądu. Na dodatek informacja o wszystkim zostanie przekazana do sanepidu. Te dwie ostatnie sankcje mają być stosowane wobec osób, które „notorycznie naruszają” obowiązek zakrywania nosa i ust.

Polityka zero tolerancji

W czasie pierwszej doby funkcjonowania zasady „zero tolerancji” policjanci interweniowali ok. 3 tys. razy w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania twarzy. Wystawionych zostało 200 mandatów, czyli dwukrotnie więcej niż dzień wcześniej, a wobec 30 osób złożono wniosek do sądu.

Zakaz nakrywania ust i nosa dla wielu osób wciąż jest bardzo kontrowersyjny pod względem prawnym. Przeciwnicy zakazu podnoszą argument, że nie ma on nic wspólnego z ochroną przed wirusem. Mało tego. Sugerują, że przepisy te nie są zgodne z prawem i godzą w wolność osobistą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!