Koronawirus – aktualne wytyczne dla poszczególnych branż (październik 2020)
W kontekście koronawirusa, wszyscy mówią o nowej rzeczywistości z którą musimy się zmierzyć. W przypadku działalności gospodarczej, to przede wszystkim dostosowanie się do wytycznych jakie wiążą się z sytuacją pandemii. Jak wyglądają rządowe wytyczne dla poszczególnych branż w dobie COVID-19? Przedstawiamy katalog aktualnych obostrzeń.

- Michał Górecki
- /
- 13 października 2020
Żółte i czerwone strefy
Decyzją rządu, od 10 października obszar całej Polski w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej znalazł się żółtej oraz czerwonej strefie. Granice tych obszarów będą się zmieniały w zależności od bieżącego zagrożenia zakażeniem. Podstawową jednostką administracyjną w wyznaczaniu stref są powiaty. Informację o tym, który powiat znajduje się w danej strefie można znaleźć na rządowych stronach oraz witrynie resortu zdrowia.
Obostrzenia względem handlu w październiku 2020 r.
Jak informuje ministerstwo zdrowia, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej, klienci sklepów i innych obiektów handlowych muszą nosić jednorazowe rękawiczki lub stosować środki do dezynfekcji rąk.
Pracownik i koronawirus. Jakie mam prawa?Anna Malinowska
Zasady organizacji kongresów i targów w październiku 2020 roku.
Organizacja targów i kongresów jest dopuszczalna jedynie w strefie żółtej oraz pod ściśle określonymi warunkami. Po pierwsze, uczestnicy takich wydarzeń mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Wydarzenia w otwartej przestrzeni będą dostępne jedynie dla połowy przewidzianej liczby uczestników.
Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, na jedną osobę powinny przypadać cztery metry kwadratowe z wyłączeniem obsługi. Po spełnieniu tego wymogu nie ma ograniczeń do 150 osób.
W powiatach ze strefy czerwonej nie mogą odbywać się targi oraz kongresy.
Organizacja wydarzeń sportowych w październiku 2020
W przypadku strefy żółtej oraz dyscyplin takich jak piłka nożna bądź żużel, udostępnione może być co czwarte miejsce na widowni, w naprzemiennych rzędach. W grę wchodzi nie więcej niż 25% wszystkich dostępnych miejsc dla publiczności.
Co czwarte miejsce na widowni dotyczy także wydarzeń organizowanych na basenach. Jeżeli nie ma wyznaczonych miejsc na widowni konieczne jest zachowanie 1,5-metrowego dystansu.
W przypadku sportu na siłowniach czy w klubach fitness, a także obozów sportowych, prawo nakłada obowiązek weryfikacji liczby osób, a także przeprowadzenie regularnych dezynfekcji szatni. Konieczna jest także dezynfekcja rąk przez osoby wchodzące i wychodzące z obiektu. Obowiązkowe jest także zakrywanie ust i nosa maseczką.
W przypadku czerwonych stref wszystkie wydarzenia sportowe mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności.
Koronawirus. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i firmy?Anna Malinowska
Wydarzenia kulturalne w październiku 2020
W strefie żółtej mogą odbywać się wydarzenia o charakterze kulturalnym, ale jedynie pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Aktywne może być jedynie co czwarte miejsce na widowni, ale nie więcej niż 25% wszystkich miejsc. Pozostałe muszą być wyłączone z biletowania lub innych form udostępniania dla publiczności. Należy dopilnować by widzowie, zwiedzający czy słuchacze zakrywali usta oraz nos.
Wydarzenia kulturalne organizowane na otwartej przestrzeni mogą odbywać się wyłącznie w strefie oznaczonej żółtym kolorem. Maksymalna liczba uczestników może wynosić 100 osób z zachowaniem 1,5-metrowego odstępu.
Gastronomia w strefach żółtej i czerwonej w październiku 2020
Jedna osoba na 4 metry kwadratowe – to podstawowe ograniczenie dla lokali i ogródków w strefie żółtej. Konieczne jest także zakrycie ust i nosa do czasu zajęcia swojego miejsca. Obsługa musi natomiast używać masek bądź przyłbic przez cały czas pracy.
W przypadku strefy czerwonej dzialalność gastronomiczną można prowadzić jedynie między godziną 6-tą rano a 22:00. Wyłączone z tej zasady są usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu posiłków na wynos lub dostarczaniu ich pod wskazany adres.
Obostrzenia dla hoteli w październiku 2020
Działalność hotelarska jest dopuszczona zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej jednak z wyłączeniem dodatkowych działalności jak dyskoteki, kluby nocne, czy miejsca przeznaczone do tańczenia.
Koronawirus. Czy dostanę zwrot pieniędzy za wycieczkę kupioną w biurze podróży? Dorota Kraskowska
Obostrzenia dla basenów i aquaparków w październiku 2020 roku
Na basenach oraz w aquaparkach obowiązują takie same obostrzenia dla stref żółtej i czerwonej. Podstawową zasadą przyjętą dla takich obiektów jest maksymalne obłożenie wynoszące 75%.
Obostrzenia dla parków rozrywki w październiku 2020
W miejscach rozrywki zlokalizowanych w strefie żółtej może przebywać maksymalnie jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni. W wyliczeniach nie uwzględnia się parkingów.
W strefie czerwonej obowiązuje zakaz korzystania z tego typu firm spędzania wolnego czasu.
Obostrzenia dla sanatoriów i uzdrowisk w październiku 2020
Zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej, podstawowym warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu pod kątem koronawirusa z materiału, który został pobrany nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu. Obostrzenie dotyczy osób niezależnie od ich wieku, a zatem obejmuje także dzieci.
Wesela w październiku 2020
Wiele emocji i dyskusji od dawna wywołuje sprawa przyjęć weselnych. W strefie żółtej od 17 października może w nich uczestniczyć nie więcej niż 75 osób nie licząc obsługi. W przypadku strefy czerwonej limit ten wynosi aktualnie 50 osób.
Obostrzenia dla transportu zbiorowego w październiku 2020
W strefie żółtej pojazdy obsługujące transport zbiorowy mogą być zajęte przez:100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, które zostały określone w dokumentacji technicznej danego pojazdu. Każdy pasażer ma obowiązek używania maseczki lub przyłbicy.
Większe obostrzenia obowiązują w strefie czerwonej gdzie pojazdy tego typu mogą przewozić 50% liczby miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.