fb

COVID-19: Milion osób korzysta z aplikacji ProteGO Safe

Już ponad milion osób w Polsce korzysta z aplikacji ProteGO Safe. Wpisuje się w to w promowaną przez rząd zasadę DDMA czyli „dystans, dezynfekcja, maseczki i… aplikacja”. Obecnie korzysta z niej 1009840 osób. Według rządowych ekspertów – im więcej, tym lepiej dla wszystkich. Mimo krytyki, która spadła na to rozwiązanie, to skuteczny system, który poinformuje nas, że znajdowaliśmy się w pobliżu osoby zakażonej – np. w sklepie, urzędzie czy miejscu pracy.

COVID-19: Milion osób korzysta z aplikacji ProteGO Safe
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 października 2020

Co to jest aplikacja ProteGO Safe?

Aplikację ProteGO Safe stworzyli polscy programiści. Można ją pobrać zarówno ze sklepu Google Play jak i AppStore. Aplikacja, według zapewnień, nie śledzi naszej lokalizacji i nie wie z kim (z imienia i nazwiska) się widzieliśmy. Nie posiada żadnego dostępu ani do plików na naszym telefonie ani do jakichkolwiek danych. Głównym zadaniem programu jest monitorowanie naszego otoczenia. System za pomocą łączności bezprzewodowej (Bluetooth) poszukuje innych urządzeń, z zainstalowaną aplikacją ProteGO Safe. Oznacza to, że urządzenia samodzielnie się ze sobą komunikują, pozostawiając sobie wzajemnie informacje o tym, że znajdowały się w pobliżu – i nic ponad to. Gdy jeden z użytkowników  aplikacji zachoruje na COVID-19 i poinformuje o tym, na urządzeniach, które w ostatnim czasie znajdowały się w jego otoczeniu pojawi się odpowiednie powiadomienie. Przykład? W sobotę byliśmy na lotnisku. Mieliśmy przy sobie telefon z zainstalowaną aplikacją ProteGO Safe. W oczekiwaniu na start przysiadł się do nas inny użytkownik tego samego programu. Kilka dni później, załóżmy w środę, otrzyma on pozytywny wynik badania na koronawirusa. Jego aplikacja prześle wówczas zaszyfrowaną informację do innych urządzeń z aplikacją ProteGO Safe, że znajdowały się w pobliżu osoby chorej i mogło dojść do infekcji. Jak zapewniają eksperci — nikt się nie dowie gdzie, z kim i kiedy się widzieliśmy.

Czy pracodawca może przerwać mój urlop?Czy pracodawca może przerwać mój urlop?Martyna Kowalska

Czy aplikacja ProteGO Safe jest skuteczna?

Według badań, prowadzonych zresztą nie tylko w Polsce, aplikacje tego typu mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń poprzez ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Według naukowców z Oksfordu im więcej osób korzysta z tego typu rozwiązań, tym lepiej dla bezpieczeństwa publicznego. Szybka informacja o potencjalnym zagrożeniu, może wywołać szybką reakcję np. w postaci skierowania na badania, samoizolacji, rezygnacji z pójścia do pracy czy do szkoły. To oznacza, że aplikacja będzie wtedy skuteczna, jeśli jej użytkownicy będą odpowiedzialnie podchodzili do przekazywanych informacji.

Nowe świadczenia wyrównawcze z ZUSNowe świadczenia wyrównawcze z ZUS Mikołaj Frączak

Mam aplikację ProteGO Safe. Jak poinformować o pozytywnym wyniku testu?

Jeżeli użytkownik ProteGO Safe otrzyma pozytywny wynik testu, może liczyć na kontakt pracownika tzw. Centrum Kontaktu, który prześle mu unikalny numer PIN. Jego wpisanie do systemu uruchomi proces automatycznego wysyłania anonimowej informacji do  wszystkich osób, które w ostatnim czasie znalazły się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Informacja ta nie trafi jednak do nikogo innego – bez żadnych informacji o miejscu czy czasie potencjalnego zarażenia.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!