Nowe świadczenia wyrównawcze z ZUS

Ruszają świadczenia wyrównawcze dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych.

Nowe świadczenia wyrównawcze z ZUS
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 października 2020

Od 15 października można składać wnioski o świadczenia wyrównawcze dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Dodatek będzie przysługiwał osobom, których emerytura lub renta nie przekracza aktualnie 2400 złotych.

Dla kogo świadczenie wyrównawcze?

Jak wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, nowe regulacje „to przejaw elementarnej solidarności społecznej i docenienie poświęcenia tych osób w walce o wolną Polskę”.

ZUS precyzuje, że nowe świadczenie wyrównawcze będzie przysługiwało osobom pobierającym emeryturę, rentę inwalidzką lub rentę z tytułu niezdolności do pracy poniżej wskazanego pułapu. Będzie wypłacane nie wcześniej niż od 15.10.2020 i nie wcześniej niż od miesiąca, w którym osoba uprawniona złoży wniosek o tego typu świadczenie.

CZYTAJ TEŻDla kogo dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł miesięcznie?

Jak złożyć wniosek o świadczenie wyrównawcze?

Jak wyjaśnia ZUS osoby ubiegające się o świadczenie wyrównawcze powinny złożyć wniosek wraz z załączoną decyzją Szefa Urządu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej bądź osoby represjonowanej z politycznych powodów.

Konieczne jest wypełnienie druku ER-SWA, który można złożyć w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub przesłać drogą pocztową. Decyzja o tym, czy świadczenie będzie przyznane wyda placówka ZUS – ta sama, która wcześniej przyznała lub wypłaca emeryturę lub rentę.

CZYTAJ TEŻ Czy można wystąpić o alimenty bez rozwodu?

Kiedy świadczenie będzie wypłacane?

W pierwszej kolejności ZUS musi ustalić, czy kwota aktualnie pobieranych świadczeń jest niższa niż wspomniane 2400 złotych. Dla obliczeń brane będą pod uwagę krajowe świadczenia (lub suma świadczeń) a także kwotę ewentualnych zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych. Dla ustalenia tej kwoty nie będą brane pod uwagę wszelkie dodatki wypłacane łącznie ze wspomnianymi świadczeniami.

W przypadku odmownej decyzji w sprawie przyznania świadczenia wyrównawczego, osoba zainteresowana będzie mogła odwołać się do sądu – wynika z wykładni przepisów przedstawionych przez ministra rodziny i polityki społecznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!