Pozew o rozwód z orzeczeniem winy

Rozwód nigdy nie jest niczym przyjemnym. Jednak jeżeli małżonkowie są zgodni co do rozpadu swojego związku i nie wskazują winnego tej sytuacji, może do niego dojść już w trakcie jednej rozprawy. Nieco inaczej jest, jeżeli rozwód ma się odbyć z orzeczeniem o winie jednej ze stron. Wówczas może on trwać naprawdę długo.

Pozew o rozwód z orzeczeniem winy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 października 2020

Sąd, który orzeka o rozwodzie, do wyboru ma kilka „opcji”. Może ustalić, że za rozkład pożycia małżeńskiego winę ponosi jedna ze stron, oboje małżonkowie lub żaden z nich. Jeżeli żądania małżonków są w tym zakresie zgodne, sąd w treści wyroku rozwodowego nie umieszcza informacji na temat winy za tę sytuację. Wówczas rozwód nie ponosi za sobą żadnych dalszych konsekwencji.

Rozwód z orzeczeniem o winie oznacza działanie lub zaniechanie małżonka, który w swoim działaniu naruszył przepisy prawa oraz zasady współżycia społecznego, czym doprowadził do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Do najczęstszych powodów tego rodzaju decyzji sądu zaliczyć można alkoholizm jednego spośród małżonków, zdradę, czy agresję. Co ważne, musi to być jednoznaczna wina poparta mocnymi argumentami. Same kłótnie i nieporozumienia nie wystarczą, aby sąd orzekł rozwód z powodu winy jednej ze stron. Małżonek musi działać celowo, to znaczy mieć świadomość swoich działań.

Podatek od nieruchomości. Będzie drożej od 2021 r.Podatek od nieruchomości. Będzie drożej od 2021 r. Martyna Kowalska

Wina w przypadku rozwodu z orzeczeniem o niej, musi być dobrze udowodniona. To najczęściej spędza sen z powiek osób w trakcie rozwodu. Do takich dowodów należą zeznania świadków (którzy zgodzą się potwierdzić tę wersję również na sali sądowej), raporty policji, obdukcje lekarskie, dokumenty, a czasami również filmy lub nagrania.

Jak długo trwa rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie, nawet jeżeli ma się mocne dowody przeciwko swojemu małżonkowi, wcale nie jest łatwo uzyskać. W praktyce sprawy tego rodzaju ciągnąć się mogą latami. Szczególnie jeżeli druga strona nie uznaje racji i zbija wszelkie argumenty, powołując na przykład świadków zeznających na swoją korzyść. To małżonek chcący rozwodu z orzeczeniem o winie zobowiązany jest do jej udowodnienia. Musi to być wina nie tylko w znaczenie moralnym, ale także jak najbardziej prawnym.

Dzieje się tak, ponieważ tego rodzaju rozwód pociąga za sobą także dodatkowe skutki prawne. Przede wszystkim uprawnia byłego małżonka do otrzymywania alimentów także na swoją rzecz, nie tylko na ewentualne dzieci. Winny rozpadu małżeństwa nie ma prawa do żądania ich od byłego męża lub żony. Dzieje się tak, jeżeli na skutek rozwodu druga strona doznała istotnego pogorszenia się swojej sytuacji materialnej, nawet bez popadania w niedostatek.

Sam pozew o rozwód z orzeczeniem winy jest z pewnością nieco bardziej rozbudowany. Trzeba w nim jasno uargumentować swoje racje, przywołując konkretne sytuacje, które przyczyniły się do rozpadu małżeństwa z wyłącznej winy pozwanego. Kluczowa jest wyłączna wina.

Pozew o rozwód bez orzeczenia winyPozew o rozwód bez orzeczenia winy Michał Górecki

Tego rodzaju sprawy trwają zazwyczaj bardzo długo, przede wszystkim dlatego, że należy ustalić wszelkie okoliczności, które przyczyniły się do tej sytuacji. Nie wszystkie zachowania pozwanego sąd zakwalifikuje do pojęcia winy. Jednocześnie małżonek winny rozpadowi małżeństwa musi być całkowicie świadomy podejmowanych przez siebie działań i ich skutków.

W trakcie tworzenia pozwu o rozwód z orzeczeniem winy dobrze jest skorzystać z usług radcy prawnego albo adwokata. Taka osoba przyda się również w sądzie, gdzie zajmie się wszelkimi kwestiami formalnymi, a także zadba o zabezpieczenie majątku poszkodowanej osoby.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!