fb

Jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem z zewnątrz?

Działania hakerów mających zamiar ukraść z komputera ważne informacje, są coraz bardziej realnym problemem. Poniżej przedstawiono kilka kluczowych kroków w celu ochrony komputera przed włamaniami z zewnątrz.

Jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem z zewnątrz?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 października 2020

Utrzymuj włączoną  zaporę ogniową (firewall)

Zapora pomaga chronić komputer przed hakerami, którzy mogą próbować uzyskać do niego dostęp, aby go zawiesić, usunąć informacje, a nawet ukraść hasła lub inne poufne informacje. Zapory programowe są powszechnie zalecane dla pojedynczych komputerów. Oprogramowanie jest wstępnie uzupełniane w niektórych systemach operacyjnych lub można je kupić dla poszczególnych komputerów. W przypadku wielu komputerów w sieci, routery sprzętowe zazwyczaj zapewniają ochronę za pomocą zapory.

Zainstaluj lub zaktualizuj oprogramowanie antywirusowe

Oprogramowanie  antywirusowe ma na celu zapobieganie wszczepianiu się złośliwego oprogramowania w komputer. Jeśli wykryje złośliwy kod, taki jak wirus lub robak, działa w celu rozbrojenia lub usunięcia go. Wirusy mogą infekować komputery bez wiedzy użytkowników. Większość typów oprogramowania antywirusowego można skonfigurować do automatycznej aktualizacji. Konieczne jest także pamiętanie o własnych zasadach bezpieczeństwa, na przykład nieotwieraniu podejrzanych wiadomości e-mail, a już szczególnie załączników do nich, a także o niewchodzeniu na dziwne strony internetowe.

Zainstaluj lub zaktualizuj swoją technologię ochrony przed  programami typu spyware

Oprogramowanie szpiegowskie to dokładnie to, na co wygląda – oprogramowanie, które jest potajemnie instalowane na komputerze, aby umożliwić innym wgląd w twoje działania na komputerze. Niektóre programy szpiegujące gromadzą informacje o tobie bez twojej zgody lub generują niechciane wyskakujące reklamy w twojej przeglądarce internetowej. Niektóre systemy operacyjne oferują bezpłatną ochronę przed programami szpiegującymi, a niedrogie oprogramowanie jest łatwo dostępne do pobrania w internecie lub w lokalnym sklepie komputerowym. Uważaj na reklamy w internecie oferujące oprogramowanie antyszpiegowskie do pobrania – w niektórych przypadkach te produkty mogą być fałszywe i mogą w rzeczywistości zawierać oprogramowanie szpiegowskie lub inny złośliwy kod. To tak, jakby kupować artykuły spożywcze – rób zakupy w miejscach, którym ufasz.

Dbaj o aktualność systemu operacyjnego

Systemy operacyjne komputerów są okresowo aktualizowane w celu dostosowania ich do wymagań technologicznych i usuwania luk w zabezpieczeniach. Pamiętaj, aby zainstalować aktualizacje, aby zapewnić komputerowi najnowszą ochronę. Rób to na bieżąco, zgodnie z pojawiającymi się komunikatami.

Uważaj na to, co pobierasz

Nieostrożne pobieranie załączników do wiadomości e-mail może obejść nawet najbardziej czujne oprogramowanie antywirusowe. Nigdy nie otwieraj załącznika do wiadomości e-mail od osoby, której nie znasz, i uważaj na załączniki przesłane dalej od osób, które znasz. Mogą mieć nieświadomie zaawansowany złośliwy kod.

Wyłącz komputer

Wraz z rozwojem szybkich połączeń internetowych wielu decyduje się na pozostawienie komputerów włączonych i gotowych do działania. Wadą jest to, że bycie „zawsze włączonym” sprawia, że ​​komputery są bardziej podatne na włamanie z zewnątrz. Oprócz ochrony firewall, która ma na celu odpieranie niechcianych ataków, wyłączenie komputera skutecznie odcina połączenie atakującego – czy to oprogramowanie szpiegowskie, czy botnet, który wykorzystuje zasoby komputera, aby dotrzeć do innych nieświadomych użytkowników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!