Nauczanie hybrydowe. Co to jest i na czym polega?

W miniony czwartek 15 października rząd ogłosił decyzje dotycząca zmian w systemie nauczania. Zgodnie z nowymi wytycznymi szkoły znajdujące się w żółtej strefie, przechodzą w tryb nauki hybrydowej. Placówki, należące do czerwonej strefy, będą zmuszone powrócić do zdalnego nauczania.

Nauczanie hybrydowe. Co to jest i na czym polega?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 19 października 2020

Nauczanie hybrydowe. Co to jest i na czym polega?

W miniony czwartek 15 października rząd ogłosił decyzje dotycząca zmian w systemie nauczania. Zgodnie z nowymi wytycznymi szkoły znajdujące się w żółtej strefie, przechodzą w tryb nauki hybrydowej. Placówki, należące do czerwonej strefy, będą zmuszone powrócić do zdalnego nauczania.

Jak i kiedy szkoły przejdą na nauczanie hybrydowe?

Nowe obostrzenia formalnie weszły w życie od soboty 17 października, jednak w rzeczywistości uczniowie będą uczyć się w nowym trybie dopiero od poniedziałku. Nauka hybrydowa zwana również nauczaniem mieszanym to nic innego jak system, w którym część zajęć odbywa się w szkole, a część w domach. Uczniowie mogą zostać podzieleni na kilka grup, tak by ograniczyć ilość uczniów w placówce, minimalizując ryzyko zakażenia się koronawirusem. Nie ma jednak jednego modelu, który jednoznacznie definiuje, jak ma wyglądać nauka w tym trybie. Decyzja i ostateczna forma nauczania należy do dyrektora danej szkoły.

Kiedy powrót do zdalnego nauczania?

Szkoły średnie i wyższe, znajdujące się w czerwonych strefach, będą zmuszone powrócić do nauczania zdalnego. Nie podoba się to nie tylko nauczycielom, ale również uczniom i studentom, którzy twierdzą, że nauka przez internet jest zdecydowanie trudniejsza. W odpowiedzi na niezadowolenie ze strony uczniów i nauczycieli Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że ma świadomość tego, jak trudne mogą być nadchodzące tygodnie, dlatego też zadeklarował, zmianę podstawy programowej, w celu zmniejszenia wymagań. Stwierdził również, że nauka przez internet jest dużo mniej efektywna niż ta bezpośrednia. Lżejsza podstawa ma oddać sprawiedliwość tym uczniom, którzy mimo obecnej sytuacji, chcą się rzetelnie uczyć.

Koronawirus nie tylko na szkolnych korytarzach.

Podczas czwartkowej konferencji Premier zaznaczył, że w obu przypadkach nie chodzi tylko i wyłącznie o pobyt dzieci w szkołach, ale też o podwyższone ryzyko zakażenia podczas dojazdu do placówek. Należy pamiętać, że nowe obostrzenia ograniczają liczbę pasażerów w środkach transportu miejskiego, co realnie przekłada się na utrudnienia w przemieszczaniu się.

Czy i kiedy szkoły podstawowe przejdą na zdalne nauczanie?

W marcu, w odpowiedzi na walkę z epidemią COVID-19, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem w wieku do lat 10, w czasie gdy zajęcia w szkołach, były zawieszone. Na początku zasiłek przyznawany był na 14 dni, jednak rząd konsekwentnie przedłużał czas jego obowiązywania nawet do 20 września. Mateusz Morawiecki, zapytany o przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, odpowiedział, że owszem zostanie on przywrócony, jeśli tylko zajdzie taka konieczność w związku ze zdalnym nauczaniem dla najmłodszych. Premier zaznaczył również, że rząd chce jak najdłużej jak to możliwe, „chronić szkoły podstawowe i przedszkola przed trybem zdalnym”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!