Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych oszustw w internecie są fałszywe sklepy internetowe. Jeśli jesteś kupującym online, musisz być ostrożny. Na szczęście możesz znaleźć fałszywy sklep internetowy, jeśli wiesz, czego szukać.

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 października 2020

Czy możesz odróżnić fałszywy sklep internetowy od prawdziwego?

Jednym ze sposobów oszukiwania ludzi przez cyberprzestępców jest zaprojektowanie strony internetowej, która wygląda identycznie jak strona renomowanej firmy. Gdy podasz swoje dane osobowe w fałszywej witrynie, możesz spowodować wyprowadzenie pieniędzy z konta bankowego lub nawet kradzież tożsamości.

Kiedyś można było rozpoznać legalną witrynę za pomocą skrótu „https” na początku paska adresu, ale już tak nie jest. Biorąc pod uwagę stan bezpieczeństwa w internecie, możesz się zastanawiać, co może zrobić zwykły kupujący online, aby czuć się bezpiecznie, dokonując zakupu.

Oto 5 kroków, aby znaleźć fałszywy sklep internetowy

CZYTAJ TEŻWesele w czasach pandemii koronawirusa. Wytyczne dla organizatorów

1.     Sprawdź adres URL

Niektóre fałszywe witryny mają adresy URL, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, jak te z legalnych witryn. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek danych osobowych, takich jak numer karty kredytowej, zapoznaj się z adresem URL. Jeśli korzystałeś z wyszukiwarki, aby dostać się do witryny, zawsze spójrz na pasek adresu, aby potwierdzić, że trafiłeś na żądaną stronę internetową.

A jeśli sam wpisałeś adres URL, sprawdź, czy nie ma błędów pisowni. Niektórzy cyberprzestępcy zakładają witryny różniące się tylko jedną literą od prawdziwych witryn, mając nadzieję, że błędnie wpiszesz adres URL.

2.     Użyj narzędzia do sprawdzania witryn

Możesz sprawdzić legalność dowolnej witryny internetowej, korzystając z usług weryfikacji online. Istnieją witryny, które właśnie tym się zajmują.

3.     Kliknij kłódkę na pasku adresu

Oprócz sprawdzenia adresu URL, warto również poszukać kłódki na pasku adresu. Jeśli ją klikniesz, otworzy się menu rozwijane zawierające informacje o zabezpieczeniach dotyczących witryny, w tym:

·       Czy certyfikat jest ważny;

·       Liczba używanych plików Cookies;

·       Inne ustawienia witryny.

Kłódka na pasku adresu zazwyczaj oznacza, że ​​witryna została zweryfikowana jako bezpieczna. Jednak niektórym fałszywym witrynom udało się odtworzyć ikonę kłódki na pasku adresu. Prawdą jest również, że nawet jeśli witryna zostanie uznana za bezpieczną, nadal może zostać zhakowana.

Chrome, Firefox, Microsoft Edge i inne główne przeglądarki mają testy bezpieczeństwa, które informują, czy dana witryna może być godna zaufania.

CZYTAJ TEŻ Czy muszę mieć zgodę na założenie paneli fotowoltaicznych?

4.     Polegaj na swojej przeglądarce

Jeśli aktualizujesz przeglądarkę i masz na komputerze oprogramowanie antywirusowe, powinno ono informować cię o natrafieniu na niebezpieczną witrynę. Jeśli na ekranie pojawi się ostrzeżenie „Niezabezpieczone”, wyjdź z witryny lub natychmiast ją zamknij.

5.     Poszukaj pieczęci zaufania

Jeśli widzisz pieczęć zaufania lub plakietkę zaufania na stronie internetowej, nie służy ona tylko do dekoracji. Niezależnie od tego, czy pochodzi z Better Business Bureau, PayPal czy Google, pieczęcie zaufania informują użytkowników, że mogą dokonywać bezpiecznych transakcji.

Trzeba jednak powiedzieć, że nigdy nie należy ufać witrynie internetowej opartej wyłącznie na pieczęci witryny lub plakietce. Jeśli wcześniej nie korzystałeś z tej witryny, zawsze dobrze ją zbadaj, zanim wprowadzisz jakiekolwiek dane osobowe.

W dzisiejszych czasach hakerzy i oszuści nieustannie wymyślają sposoby na oszukanie nawet najbardziej wydajnych przeglądarek. Dlatego trzeba zachować nieustanną czujność.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!