COVID-19: Jak przygotować się na zamknięcie szkoły?

Choć zamknięcie wszystkich placówek oświatowych na wzór wiosennego lockdownu nie wchodzi na razie w grę (przynajmniej wg wypowiedzi przedstawicieli rządu), w całej Polsce co chwilę wyłączane są szkoły z powodu potwierdzonego zakażenia koronawirusem. Jak przygotować się na taką ewentualność?

COVID-19: Jak przygotować się na zamknięcie szkoły?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 października 2020

Czy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Niestety mamy złe informacje. W tym roku szkolnym, podczas tzw. drugiej fali zachorowań na koronawirusa dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązywał jedynie od 1 do 20 września. Po tym okresie rząd nie zdecydował się na rozszerzenie tego świadczenia na kolejne dni, co martwi wielu rodziców.

Tymczasem z dnia na dzień padają kolejne rekordy liczby nowych zachorowań. Tylko w Dzień Edukacji Narodowej (14.10) odnotowano ponad 6,5 tysiąca przypadków. Te liczby przekładają się na sytuację w szkołach. Przeglądając lokalne informacje można przeczytać o kolejnych placówkach, które przechodzą na tryb zdalny lub nauczanie hybrydowe.

Nowe świadczenia wyrównawcze z ZUSNowe świadczenia wyrównawcze z ZUSMikołaj Frączak

Jaki zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia szkoły?

Obecnie zasiłek opiekuńczy przysługuje jedynie na zasadach ogólnych. Zgodnie z przepisami, można z niego skorzystać w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły lub w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają podpisaną umowę. Z tej formy wsparcia mogą skorzystać rodzice dziecka do lat 8, łącznie przez 60 dni w roku. Co ważne – limit ten przysługuje na wszystkie dzieci.

Granica wieku dziecka wydłuża się do 14 lat tylko w przypadku choroby dziecka.

Jak przygotować się do zamknięcia szkoły?

Musimy mieć świadomość, że decyzja władz szkoły o zamknięciu placówki oświatowej może zapaść w każdym momencie. Wystarczy, że potwierdzony zostanie przypadek koronawirusa u któregoś dziecka lub nauczyciela. Należy założyć, że ewentualne lekcje zdalne będą odbywały się na podobnych zasadach jak wiosną 2020 roku. Trzeba więc sprawdzić komputer (koniecznie z wbudowanym mikrofonem oraz kamerą), łącze internetowe oraz poprawność działania komunikatorów internetowych. Doświadczenie pokazuje, że przydatnym urządzeniem jest także drukarka umożliwiająca wydruk dokumentów w formacie A4 (testy, ćwiczenia, zadania domowe).

Cztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firmCztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firm Jacek Szczęsny

Czy lekcje zdalne można odbyć przy użyciu smartfona?

Doświadczenie rodziców z wiosennej fali COVID-19 pokazuje, że udział w lekcji zdalnej jest możliwy także z udziałem smartfona z zainstalowanymi komunikatorami. Dzieci doskonale odnajdują się w takiej sytuacji i chętnie korzystają również z takiego rozwiązania. Co więcej, zdjęcie telefonem komórkowym często zastępuje także skaner w przypadku konieczności szybkiego odesłania zadania wykonywanego w ramach zajęć zdalnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!