Czy muszę mieć zgodę na założenie paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne mają pomóc Polsce zwiększyć pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Wysokie dopłaty do inwestycji sprawiły, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na takie rozwiązania. Kłopotliwe mogą wydawać się procedury formalne. Wyjaśniamy, kiedy będzie potrzebne pozwolenie na inwestycję, a kiedy wystarczy tylko zgłoszenie.   

Czy muszę mieć zgodę na założenie paneli fotowoltaicznych?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 maja 2020

"Wybuduj własną farmę fotowoltaiczną. Wynajmij swój grunt i zarabiaj!" — ‎to jedna z licznych ofert w internecie, reklam czy ogłoszeń, które mają przyciągają naszą uwagę w kierunku fotowoltaiki, czyli paneli fotowoltaicznych zamieniających energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Kolejne reklamy zachęcają nas zyskami: "Fotowoltaika. Obniż rachunki za prąd o 95 proc." lub "Fotowoltaika? — Szybki Zysk dla Domu i Firmy‎". Eksperci oferują nie tylko doradztwo, ale i kompleksową obsługę z wykonaniem całego projektu. Dodatkowo zachęcają nas rządowym dofinansowaniem wykonanej przez nas inwestycji.

Ile można otrzymać? Na jakie dofinansowanie możemy liczyć? To najczęściej zadawane pytania w internecie. Dotacja z programu rządowego „Mój prąd” może pokryć do 50 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej, ale beneficjent czyli każdy z nas może otrzymać maksymalnie 5 tys. zł, gdyż instalacje fotowoltaiczne kosztują najczęściej nieco ponad 10 tys. zł. W teorii wszystko wydaje się proste. Zestaw fotowoltaiczny przyłączamy do instalacji elektrycznej w naszym budynku i to wszystko. W zamian mamy tańszy prąd w gniazdkach. Niższa cena oznacza, że można taniej ogrzewać cały dom. Ale to nie wszystko. Uzyskaną z fotowoltaiki energię elektryczną możemy zużyć na bieżące potrzeby lub ją sprzedać. Jak przekonują eksperci, przy rozważaniu opłacalności tej inwestycji musimy pamiętać, że wraz z całym systemem fotowoltaicznym kupujemy cały zapas energii na wiele lat. Ale już od momentu uruchomienia instalacji czerpiemy darmowy prąd ze słońca.  To rozwiązanie i korzyści płynące z fotowoltaiki przemawiają do wielu właścicieli domów jednorodzinnych.

CZYTAJ TEŻProgram "Mój Prąd". Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Rządowy program "Mój prąd"

Rządowy program "Mój prąd" i wysokie dofinansowanie ma nas skutecznie zachęcić do innowacyjnych rozwiązań związanych z pozyskiwaniem energii elektrycznej. Państwo chce w ten sposób zwiększyć swój udział w pozyskiwaniu energii z OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Z danych Eurostatu wynika, że nasz kraj pozyskuje dziś z odnawialnych źródeł około 11 proc. całej konsumowanej energii. Z raportu wynika, że do wypełnienia swoich zobowiązań na 2020 rok – czyli do pozyskiwania 15 proc. energii z OZE — musimy uzbierać jeszcze minimum cztery punkty procentowe. A że jest to możliwe pokazały takie kraje jak Węgry, Bułgaria i Włochy. Czy zdołamy osiągnąć stawiany przez Unię Europejską cel? Tego nie wiemy, pandemia koronawirusa na całym świecie sprawiła, że wiele kwestii życia codziennego zeszło na dalszy plan. Mimo to, jak przekonują eksperci, warto już dzisiaj zainwestować w zieloną energię i jeszcze zarabiać na tym projekcie. Warto to uczynić właśnie teraz, kiedy w Polsce mocno promowane jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, w tym bardzo popularne panele fotowoltaiczne. Któż z nas nie chciałby zapomnieć o rachunkach za energię elektryczną, wiele osób pokazuje, że można. Ale jak to wygląda w praktyce? — dopytuje coraz więcej osób. Pośród najczęściej pojawiających się pytań jest to, czy muszę mieć zgodę na założenie paneli fotowoltaicznych.

CZYTAJ TEŻ Problem z terminowym opłaceniem rachunku za prąd – co robić?

Kiedy pozwolenie, a kiedy zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej?

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej jest skomplikowane, zwłaszcza w kwestiach proceduralnych, gdyż musimy uwzględnić wiele przepisów. Laik może się w tym nie połapać. Okazuje się, że formalności będzie wymagał montaż paneli zarówno na gruncie, jak i na dachu budynku. Prawo budowlane mówi jasno, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowie, o które występuje inwestor, czyli my. Ale jak to bywa w przepisach prawa, od tej reguły także są wyjątki.

Wyjątek, który nas będzie interesował dotyczy montażu urządzeń fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. Przepisy określają jasno, kiedy musimy zgłosić formalności w urzędzie, a kiedy nie musimy tego robić. Dla nas ważne będą dwa aspekty. Jeżeli urządzenia fotowoltaiczne będą montowane na obiekcie budowlanym i ich wysokość nie przekracza 3 metrów, nie musimy tego zgłaszać. Jeśli przekracza wysokość 3 metrów wówczas niezbędne będzie zgłoszenie w urzędzie wykonania paneli fotowoltaicznych.

Zgłoszenie będzie też potrzebne, jeśli wykonywać będziemy panele fotowoltaiczne na gruncie, który znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Inaczej ma się sprawa budowy paneli fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej większej niż 50 kW. W każdym przypadku należy uzyskać pozwolenie na budowę i to niezależnie od tego, czy są one montowane na gruncie, czy na obiekcie budowlanym. Ważne jest jeszcze, aby uzyskać pozwolenie na budowę przed rozpoczęciem robót.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!