Od 30 maja msze i procesje bez limitu wiernych

Ograniczenie liczby uczestników mszy i nabożeństw do 50 osób zostaje zniesione. Dotyczy to również procesji, pogrzebów i wszelkich innych obrządków religijnych. I choć w uroczystościach religijnych można już uczestniczyć bez ograniczeń, to jednak zostają zachowane niektóre obostrzenia. O czym trzeba pamiętać wybierając się do kościoła?

Od 30 maja msze i procesje bez limitu wiernych
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 30 maja 2020

Pandemia koronawirusa była prawdziwą próbą dla wiernych — od 24 marca wprowadzono surowe regulacje dotyczące miejsc kultu religijnego: liczbę uczestników uroczystości mszy, nabożeństw i pogrzebów ograniczono do 5 osób. Restrykcje poluzowano 20 kwietnia — dozwoloną liczba uczestników uroczystości religijnych zwiększono do 50 osób. 

W związku z pandemią koronawirusa kościół wprowadził dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach i zachęcał wiernych  do korzystania z transmisji internetowych, telewizyjnych i radiowych. 

Obecnie — skoro wierni mogą chodzić do kościoła bez żadnych ograniczeń — poszczególne archidiecezje odwołują dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach, zachowując to prawo jedynie dla wiernych w podeszłym wieku, z objawami infekcji (katar, kaszel, podwyższona temperatura) oraz dla tych wszystkich, którzy czują obawę przed zarażeniem.

CZYTAJ TEŻ Rozwód kościelny. Jak unieważnić małżeństwo?

Nowe wytyczne dla wiernych po 30 maja

W kościele wierni są zobowiązani przestrzegać wszelkich zasad dotyczących bezpieczeństwa, zasłaniać usta i nos, zachowywać odległość od innych uczestników nabożeństwa. 

Władze kościelne nadal zalecają kapłanom, aby udzielali komunii na rękę.

W mszach i nabożeństwach ponownie będą mogły uczestniczyć w charakterze posługi liturgicznej ministranci, lektorzy, kantorzy, schole, chóry, a także nadzwyczajni szafarze komunii świętej (czyli świeccy wierni, którzy zgodnie z prawem kanonicznym, w określonych sytuacjach mogą udzielać komunii).

Poszczególne parafie przywracają również odwiedziny chorych z posługą sakramentalną, z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. 

Bez ograniczeń mogą odbywać się chrzty i śluby, również w kaplicach prywatnych, nabożeństwa w domach zakonnych i miejscach publicznych (np. szpitalach, szkołach). W porozumieniu ze szkołami i rodzicami będzie również możliwa organizacja mszy na zakończenie roku szkolnego.

Boże Ciało 2020

W związku z nowymi wytycznymi sanitarnymi obowiązującymi od 30 maja, procesje Bożego Ciała, które w tym roku przypada na 11 czerwca, odbędą się już bez żadnych ograniczeń co do liczby uczestników. Jednak władze kościelne zalecają, aby procesje odbywały się wokół kościołów, bez konieczności budowania ołtarzy w przestrzeni publicznej. 

Należy przy przy tym pamiętać, że w przypadku zgromadzeń publicznych (które nie mają charakteru religijnego), dopuszczalna liczba uczestników wynosi 150 osób. Osoby biorące udział w takich wydarzeniach mają obowiązek noszenia maseczek lub chust zasłaniających usta i nos albo zachować 2-metrowy dystans od innych. W weselach i innych uroczystościach rodzinnych również może uczestniczyć maksymalnie 150 osób.

CZYTAJ TEŻ Jaki preparat do dezynfekcji jest skuteczny?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!