Aż 30% sprawdzonych zabawek budzi zastrzeżenia

Polacy nie oszczędzają na swoich dzieciach. Rocznie wydajemy na dzieci ponad 11 mld zł. Głównie są to ubrania, zabawki, obuwie, artykuły higieniczne, akcesoria typu meble i sprzęt elektroniczny. Inspekcja Handlowa i UOKiK sprawdziły jakość zabawek oferowanych na rynku. Kontrola wykazała liczne nieprawidłowości. 

Aż 30% sprawdzonych zabawek budzi zastrzeżenia
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 1 czerwca 2020

Inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz pracownicy laboratoriów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kontrolują zabawki przez cały rok. W ubiegłym roku eksperci sprawdzili ponad 2,6 tys. zabawek pod kątem jakości oraz bezpieczeństwa produktu. Niestety prawie 30% z nich budziło zastrzeżenia. Na 500 zabawek poddanych badaniom w laboratorium UOKiK, w co trzeciej stwierdzono poważne nieprawidłowości dyskwalifikujące dany produkt z rynku. Najczęściej odpadały z nich drobne części, które dziecko z łatwością mogłoby połknąć. Cieszące się duża popularnością wśród dzieci slime’y (tzw. glutki) miały przekroczoną dopuszczalną wartość migracji boru. Składnik ten nadaje zabawce elastyczność, ale jeśli płynny slime ma go więcej niż 300 mg/kg, kontakt z zabawką może powodować mdłości, wymioty i ogólne pobudzenie, a nawet zaburzenia układu nerwowego. Z kolei plastikowe zabawki sprawdzano pod kątem zawartości ftalanów, alergenów i węglowodorów aromatycznych. W 36 produktach znaleziono zbyt wysokie stężenie tych substancji.  

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło kwestii formalnych — produkty nie miały instrukcji obsługi, oznaczenia CE będącego potwierdzeniem spełnienia wymogów bezpieczeństwa określonych w przepisach europejskich,  informacji o ostrzeżeniach czy nazwy producenta. Wadliwe zabawki zostały wycofane z rynku.

CZYTAJ TEŻ Jak dbać o swoje dane osobowe w trakcie wideokonferencji?

Na co zwrócić uwagę kupując dziecku zabawkę.

UOKiK radzi, aby przed zakupem zabawki zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Czy zabawka ma znak CE potwierdzający zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa?

  • Czy zabawka, którą chcę kupić jest dostosowana do wieku dziecka?

  • Czy zabawka jest bezpieczna dla dziecka? Uwaga na małe elementy, które łatwo się odrywają, baterie, ostre i wystające krawędzie.

  • Czy składane zabawki i akcesoria (wózki, krzesełka) mają blokadę, która zabezpiecza produkt przed przypadkowym złożeniem? 

  • Czy zabawki wydające dźwięki są odpowiednie dla dziecka? Maksymalny poziom głośności zabawki może wynieść 90 dB. 

Pamiętajmy, jeśli zabawka się zepsuje mamy prawo do rękojmi, a w przypadku zakupów internetowych — do zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny. 

- Wybierając zabawkę pamiętajmy, że powinniśmy każdorazowo zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które chronią obdarowane dziecko przed zagrożeniem, jakim jest dla niego niebezpieczna zabawka. Co trzecia zabawka poddawana badaniom w laboratoriach UOKiK jest przez nas kwalifikowana do usunięcia z rynku. Bądźmy zatem ostrożni i weryfikujmy bezpieczeństwo zabawek przed ich zakupem zdając się na rozsądek, nie zaś reklamę czy nalegania ze strony nieświadomego zagrożeń dziecka. Jako dorośli jesteśmy przecież odpowiedzialni właśnie za najmłodszych, kochanych przez nas, konsumentów – radzi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

UOKiK przygotował film instruktażowy, jak samodzielnie sprawdzić, czy zabawka jest bezpieczna dla naszego dziecka. Wszelkie wątpliwości i nieprawidłowości należy zgłosić  do Inspekcji Handlowej lub UOKiK. Film dostępny jest TUTAJ. 

CZYTAJ TEŻ Czy można wystąpić o alimenty bez rozwodu?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!